Hlavním podezřelým z uškrcení irské učitelky je Slovák. Prozradila ho řezná poranění

5 měsíce starý 20

Murphyová si šla minulou středu zaběhat do venkovské oblasti k řece Canal Grande nedaleko města Tullamore ležícím ve středním Irsku. Domů už se ale nevrátila. Mladou ženu někdo přepadl a uškrtil.

Podezřelým z vraždy Murphyové je jednatřicetiletý Slovák. Policie ho dopadla poté, co ho s řeznými poraněními přivezl do dublinské nemocnice jeho příbuzný. Podezřelý tvrdil, že byl pobodán při útoku v západním Dublinu. Policisté se všal domnívají, že zranění si mohl muž způsobit i sám. Po výslechu ho v úterý zadržela jako hlavního podezřelého ve stejný den, kdy se konal učitelčin pohřeb.

Policie pokračuje ve výsleších podezřelého a shromažďuje důkazy. Předpokládá se, že podezřelému odebrala DNA, aby je porovnala se vzorky nalezenými na místě činu.

Výslechy taxikářů a záhadný cyklista

Policisté vyslýchají také taxikáře v Tullamore, aby zjistili, zda někdo podezřelého nevezl v den vraždy. Prošetřují rovněž kamerové záznamy a zjišťují, zda mohl být podezřelý mužem v černé teplákové soupravě s výrazným bílým pruhem na nohavici, který se vyskytoval na Main Street v Tullamore několik hodin před vraždou. Muž z kamerových záběrů jezdil na horském kole Falcon Storm, které je velmi podobné tomu, které bylo nalezeno nedaleko místa, kde k vraždě došlo.

V úterý v Irsku vlály vlajky na půl žerdi a po celé zemi lidé drželi minutu ticha. Pohřbu učitelky se mimo jiné zúčastnili prezident Michael D. Higgins s manželkou, premiér Micheál Martin a ministryně spravedlnosti Helen McEnteeová.

Biskup Tom Deenihan smutečním hostům řekl, že „zvrácený násilný čin“, který připravil paní Murphyovou o život, sjednotil zemi v zármutku. „Uvidíme, jestli se tento případ vyřeší, nebo ne, ale nemůžeme dopustit, aby v naší době a kultuře zakořenilo takové násilí a neúcta k lidskému životu i tělesné integritě,“ uvedl biskup.

Za učitelku truchlí i žáci

Před pohřbem stáli u kostela čestnou stráž školáci. Děti držely fotografie učitelky a růže. Několik žáků také hrálo na housle a píšťalky. Případ zasáhl nejen irské občany, ale i lidi po celé Británii. Veřejnost zorganizovala řadu pietních akcí, lidé vzpomínali na Murphyovou i v daleké Dubaji. Velká smuteční ceremonie se konala rovněž v periferní části Tullamoru, kam lidé přicházeli se svíčkami a modlili se.

Podle Národní ženské rady Irska musí být tento případ „zlomovým okamžikem, který ukončí násilí mužů na ženách“. Irská ministryně spravedlnosti McEnteeová už slíbila, že do března představí novou strategii, která bude cílit na boj s domácím, sexuálním a genderovým násilím.

Zdroj