HN: Šéf sněmovny Vondráček a další členové ANO spolupracovali s lichváři

1 měsíc starý 21

Předseda sněmovny a třetí nejvyšší ústavní činitel v zemi Radek Vondráček (ANO) podle zjištění HN spolupracoval s odsouzenými kroměřížskými lichváři Miroslavem Kolmanem a Rudolfem Cieslou. Ti si nyní odpykávají dva a půl roku ve vězení za to, že podvody připravili lidi o nemovitosti nebo se o to alespoň snažili. Dvojici lichvářů dlouhodobě zastupovali i další právníci Vondráčkovy advokátní kanceláře. 

Se zjištěním přišli redaktoři deníku Hospodářské noviny. Hovořili s řadou lidí, kteří v minulosti využili služeb kroměřížských podnikatelů Miroslava Kolmana a Rudolfa Ciesly. Ti byli v roce 2019 Městským soudem v Brně odsouzeni za podvodné půjčky. Po odvolání však do výkonu trestu nastoupili až letos.

Dále čtěte

 FORUM 24 (FORUM 24)

Vracíme Čechům noviny. Předplaťte si Týdeník FORUM

Jestli i vám od doby, kdy předseda vlády vzal Čechům dva klíčové deníky, institut papírových novin chybí, máte právě nyní šanci to změnit. ...

číst článek »

„V březnu 2012 jsem se jim ozvala na inzerát a oni mi hned přivezli osmdesát tisíc v obálce. V září jsme se už museli s manželem vystěhovat z domu,“ řekla Hana Šmedková z jihomoravských Bučovic.
O měsíc později Šmedková s lichváři podepsala další smlouvu. U tohoto podpisu byl podle ní právě i Vondráček. Podle jejích slov byla opakovaně ujišťována, že o své peníze nepřijde. Později se dozvěděla, že podepsala smlouvu na převzetí dalších 350 tisíc korun. Ty však nikdy nedostala a jak zmiňuje, o několik měsíců později přišla kromě jiných pozemků i o rodinný dům.

Šmedková také zmiňuje, že při podpisu smlouvy si Vondráček a oba podnikatelé tykali a celkově působili jako kamarádi. Získaný dům se hned následující rok pokusili Kolman s Cieslou prodat manželům Rohlíkovým z Havlíčkova Brodu. „Uzavřeli jsme s nimi smlouvu o smlouvě budoucí na koupi domu. Tenkrát tam visel ještě dluh od finančního úřadu – CK Finance (jedna z firem, které ke svým podvodům lichváři využívali, pozn. red.) se zavázala, že část dluhu uhradí, k tomu se ale neměli, od smlouvy jsme tedy ustoupili a dolovali jsme od nich peníze, které jsme jim už vyplatili. Nakonec jsme museli jít k soudu. Spor jsme naštěstí vyhráli,“ řekl deníku David Rohlík.

Kromě Vondráčka s Kolmanem a Cieslou spolupracoval i jeho tehdejší koncipient a dnes spolustraník Tomáš Opatrný. V současnosti vykonává funkci kroměřížského zastupitele a zároveň vede místní buňku hnutí ANO.
Na Opatrného se obracela další z obětí podvodníků Anna Fasurová z Brna. Fasurová Opatrného opakovaně upozorňovala prostřednictvím dopisů, že na ni byl vyvíjen nátlak při podpisu smlouvy. Ten ji i přesto v odpovědích urgoval, aby smluvené peníze splatila, jinak by jí prý hrozily desetitisícové pokuty z prodlení.

Dále čtěte

Bohumil Doležal (archiv)

Objednejte si druhé vydání knihy V zemi babišismu a buranokracie

Kniha V zemi babišismu a buranokracie publicisty a předsedy Klubu na obranu demokracie Bohumila Doležala zaznamenala nevídaný úspěch. Ještě v ...

číst článek »

Přestože si podvedení klienti v minulosti na praktiky lichvářů Vondráčkově advokátní kanceláři stěžovali, sám Vondráček jakékoli pochybení odmítá: „Moje kancelář poskytuje právní služby – korektní a všem. Zastupuji různé strany – povinné i oprávněné. To je práce advokáta. A ty právní služby byly vždy v pořádku. To pozadí, co se pak děje, nemůžeme vědět,“ řekl Vondráček. „O vztahu bych nehovořil. Ty pány znám, jsem z Kroměříže, to zase není tak velké město, takže vím, o koho jde, “ dodal Ondráček o známosti s Kolmanem a Cieslou . Protikorupční expert z organizace Transparency International Milan Eibl však ve vyjádření pro Hospodářky míní opak: „Skutečnost, že třetím nejvyšším ústavním činitelem je u nás někdo, kdo aktivně spolupracoval s odsouzenými lichváři, navíc pravděpodobně na jejich lichevních praktikách, je smutným vysvědčením pro premiéra Babiše. Advokát je morálně odpovědný za své podnikání a Vondráček upřednostnil zisk ze zjevně nemravného byznysu s chudými lidmi nad vlastní morální integritou. Obchodníků s chudobou máme v Česku mnoho, ale na takové pozici je to nepochopitelné.“

Zdroj