Hnutí ANO bude rozhodovat, kam dál. Vyvodí i důsledky z Babišova prezidentského neúspěchu

3 měsíce starý 65

Vedení hnutí ANO se ve středu sejde, aby zhodnotilo neúspěšnou prezidentskou kandidaturu svého předsedy a bývalého premiéra Andreje Babiše. Zároveň se opoziční hnutí bude zabývat strategií dalšího působení hnutí či nastavením nové odpovědnosti členů vedení. Debata by se měla vést i o tom, zda si Babiš nechá svůj poslanecký mandát.

Expremiér postoupil z druhého místa do druhého kola lednové prezidentské volby, v němž ale neuspěl proti bývalému vysokému představiteli české armády a Severoatlantické aliance (NATO) Petru Pavlovi. Pro generála ve výslužbě hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960.000 víc než pro šéfa ANO. Pavla si tak vybral rekordní počet voličů.

Dále čtěte

(FORUM 24)

Týdeník FORUM: Omluva českému venkovu a rozhovor s Pavlovým poradcem Petrem Kolářem

číst článek »

Vedení hnutí zhodnotí předvolební kampaň. Babiš byl kritizován mimo jiné za billboard s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Sám později uznal, že nápis nebyl vhodný, odmítl ale, že by dělal negativní kampaň. Marketéra Marka Prchala, který s Babišem spolupracoval deset let, nedávno vyloučilo sdružení reklamních profesionálů Art Directors Club Czech Republic (ADC). Babišovu kampaň totiž považovalo za neetickou.

Spolupráci s Babišem po druhém kole volby neukončil pouze Prchal, ale také expremiérova dlouholetá spolupracovnice Tünde Bartha a mluvčí Vladimír Vořechovský. První místopředseda hnutí Karel Havlíček minulý týden uvedl, že je logické, že skončil volební tým, když se v blízké budoucnosti žádné volby nekonají. Část lidí přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila.

Tenze v hnutí ale nastaly už před prvním kolem volby, kdy moravskoslezský hejtman a místopředseda ANO Ivo Vondrák a ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura veřejně podpořili Babišova protikandidáta Pavla.

Vondrák připustil na serveru iDNES.cz také vznik frakce v hnutí. ANO se podle něj odklonilo od původního záměru přivést do politiky osobnosti a dělat politiku pro všechny. Pokud by pro takový přístup nezískal v budoucnosti podporu, nevyloučil svůj odchod z hnutí.

Havlíček opáčil, že možný vznik frakce není novým tématem. Vondrák s ním podle něj přišel před několika měsíci, nesetkalo se to ale s pozitivní odezvou. Přesto se na středečním jednání očekává diskuse ohledně dalšího směřování hnutí. Vondrák ČTK nechtěl sdělit, s čím na předsednictvo jde. Uvedl ale, že s konkrétním návrhem na vznik frakce nikoli.

Podle Havlíčka bude předsednictvo v bodě vyhodnocení kampaně diskutovat i to, jak se zapojovali jednotliví členové ANO a vedení hnutí. „Pochopitelně budeme řešit i pana Vondráka, tomu se nelze vyhnout,“ řekl novinářům ve Sněmovně. Řekl, že je Vondrákovým přístupem zklamán. Hejtman se podle něj musí zpovídat především svým voličům.

Dále čtěte

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Babiš ani Okamura nezmizeli. Řekněte jim svůj názor v originálním tričku

číst článek »

Babiš by měl také vedení ANO sdělit, jak vidí své další působení, a to i s ohledem na poslanecký mandát získaný ve volbách v roce 2021. Pokud by se rozhodl opustit dolní komoru Parlamentu, mohla by jej nahradit litvínovská starostka Kamila Bláhová, která skončila ve volbách v Ústeckém kraji první pod čarou. Dnes Babiš na jednání Sněmovny dorazil.

„Tento týden budeme jednat o další strategii hnutí, jak naložíme s obrovským počtem hlasů voličů Andreje Babiše ve prospěch ANO, vyhodnotíme výsledky kampaně, porovnáme s minulými volbami, budeme řešit jak nastavíme nové odpovědnosti členů vedení ANO, co očekáváme od klíčových lidí,“ řekl dnes ČTK Havlíček. „S tím je spojeno i angažmá Andreje Babiše ve Sněmovně,“ doplnil. Podle jeho názoru by šéf ANO měl ve Sněmovně pokračovat. „Pro předsedu strany i pro hnutí jako celek je lepší, pokud je současně poslancem,“ dodal bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy.

Zdroj