Hnutí ANO hledá Babišova nástupce: Jde o přežití. Ukáže se, jak jsme bez předsedy silní

4 měsíce starý 25

„Hnutí ANO by se mělo pomalu, ale jistě začít porozhlížet po někom, kdo po mně převezme post předsedy a povede kandidátku do sněmovních voleb v roce 2025,“ uvedl ve čtvrtek Andrej Babiš na svém Facebooku.

Konec jedné éry, i tak by se dal pojmenovat odchod Babiše z vedení strany, kterou sám založil a bez jehož rozhodnutí by se v hnutí nepřeložilo ani stéblo. Všechno ale jednou končí a „aňáci“ jsou tak na začátku dlouhé debaty o tom, kdo šéfa nahradí.

„Vždy jsem říkal, že tento okamžik musel přijít. Teď jde o to, aby hnutí přežilo, kudy půjdeme dál a aby catch all party přežila a fungovala dál, ale myslím, že šance je velká,“ řekl CNN Prima NEWS hejtman Ivo Vondrák.

Právě on je podle informací redakce jedním z hlavních kandidátů na post Babišova nástupce. Zatím se vyjadřuje obezřetně.

„Jestli budu kandidovat, uvidíme. Nejsem z těch, kteří by nutně viděli svou budoucnost ve vedení hnutí, ale zase mám na druhou stranu, co nabídnout,“ dodal pro CNN Prima NEWS Vondrák s tím, že je třeba se začít bavit i o programovém směřování.

„Vždy jsem se chtěl starat o střední třídu i o mladé lidi, kteří teď nejsou našimi voliči a je třeba si říct proč. Musíme se orientovat na budoucnost, ale nezapomínat ani na sociální politiku,“ doplnil Vondrák.

Podobně opatrně hovoří i první místopředseda hnutí a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček. „Je předčasné o tom teď mluvit, ale nástupcem by měl být někdo, kdo bude mít výsledky a kdo bude připraven se pro hnutí v té době obětovat. Máme několik lidí, kteří za hnutí dýchají. Poté, co jsme nebyli schopni postavit koalici, jsme se hodně semknuli. Já jsem člověk, který byl založen na výsledcích. Každý by měl předložit výsledky své práce,“ řekl na dotaz, zda by chtěl usednout do čela hnutí.

ANO podle něj bez Babiše „v žádném případě nezanikne“. „Je velmi pevně ukotvené, je to největší strana,“ podotkl bývalý ministr obchodu, průmyslu a dopravy.

Ukáže se, jak je hnutí pevné

Podle poslance Jaroslava Bžocha, který je zároveň také členem předsednictva, se debata o nástupci rozjede už brzy, nejpozději však příští rok po prezidentských volbách. Volební sněm hnutí ANO by totiž měl být na jaře 2024. „Osobně mě to moc nepřekvapilo, pan předseda to avizoval dopředu. Myslím, že těch 10 let, které tomu věnoval je dostatečných a ukáže se i, jak je hnutí ANO pevné. Věřím, že máme dost kvalitních lidí, kteří by to dělat mohli,“ řekl CNN Prima NEWS Bžoch.

„Debata bude možná trochu vyhrocenější, protože samozřejmě i u nás máme lidi, kteří mají nějaké ambice. Otázkou pak je, jestli k tomu mají kompetence. Neobávám se, že by to byl velký spor nebo že bychom se kvůli tomu rozhádali, ale diskuze určitě začne už příští rok,“ doplnil osmatřicetiletý poslanec, který patří k mladším členům hnutí.

Věřím, že si to Babiš rozmyslí

Poslankyně ANO Jana Pastuchová, která je také členkou předsednictva, věří, že si Babiš konec v čele hnutí ještě rozmyslí. „Pan předseda o konci mluví dost často a mně je to moc líto, protože Babiš je Babiš a co si budeme povídat – lidé volí Babiše,“ řekla CNN Prima NEWS. Kdyby se stal prezidentem, podle Pastuchové by zůstal „emeritním předsedou“. Kandidaturu na Hrad zatím ale neoznámil.

Sama o jeho místo usilovat nechce. „Bez Babiše si naše hnutí momentálně neumím představit. Mám ale čtyři až pět jmen, které by jej mohly nahradit,“ dodala.

Ambice na vedení strany má podle informací redakce i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová nebo místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová, ale jejich šance jsou spíše menší.

„Myslím, že patřím mezi výrazné tváře hnutí ANO, ale počkáme si, až to bude na pořadu dne,“ nevylučuje svou kandidaturu na předsedkyni hnutí bývalá ministryně financí Schillerová. Vildumetzová má prý hodně práce doma s malým synem, takže nad kandidaturou do čela hnutí nepřemýšlí.

Schillerová a Havlíček do ANO vstoupili teprve nedávno, a to v říjnu 2021. V předešlé vládě působili jako nestraníci. Už tehdy se spekulovalo o tom, že by mohli usilovat o křeslo šéfa hnutí.

Šance na úspěch jim dává i poslanec ANO a možný kandidát na primátora Prahy Patrik Nacher. „Novým předsedou by mohl být někdo, kde je nejvíce vidět a má za sebou nějakou agendu, to jsou lidé typu Aleny Schillerové nebo Karla Havlíčka. Oba výrazně vystupují ve Sněmovně v celostátní politice,“ řekl s tím, že on sám ambice na vedení strany nemá.

Je Faltýnek ze hry?

K výraznějším tvářím ze stínové vlády ANO v posledních týdnech patří i poslanec Aleš Juchelka. „Vidím celou řadu silných osobností, které v politice vyrostly a mohly by se stát předsedou. Já bych o to ale nestál, protože je to velká zodpovědnost. Navíc nejsem tak charismatický, abych vedl stranu,“ vtipkoval.

Mimo šanci na úspěch je například bývalý první místopředseda strany a dlouhou dobu druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Není tajemstvím, že se mezi ním a Babišem o vliv ve straně dlouhou dobu vedly zákulisní boje a Faltýnek jednoduše neuspěl a musel se stáhnout. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda by se chtěl o funkci v čele ANO ucházet, neodpověděl. Už dříve ale mluvil o tom, že v politice chce po tomto volebním období skončit.

Zdroj