Hnutí Přísaha bude mít protikorupční program, plánuje Šlachta. Na start si vzal půjčku

2 měsíce starý 21

Hnutí Přísaha, které zakládá bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, bude mít program přísně zaměřený proti korupci. Na rozjezd uskupení, které bude kandidovat v podzimních sněmovních volbách, si bývalý policista vzal půjčku. Šlachta to ve středu řekl novinářům při představování hnutí.

Praha 12:45 27. ledna 2021

Bývalý kriminalista Robert Šlachta zakládá politické hnutí nazvané Přísaha (archivní foto) | Foto: Michal Šula | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„Nestojí za mnou žádný podnikatel, žádný miliardář. Jak asi víte, protože jsem 30 let sloužil pro stát, ani já nejsem žádný miliardář. Tak jsem si na to společně s mým kamarádem a blízkým přítelem Tomášem Sochrem vzal půjčku. Na to, aby za tím byly moje peníze. Nechci, aby mě někdo vlastnil. A za tyto peníze se budu ucházet o hlasy voličů,“ uvedl Šlachta.

Prosazovat chce například odstřihnutí policie od politických tlaků, obnovení specializovaných policejních útvarů, zejména se zaměřením na ekonomickou trestnou činnost, zrychlení práce soudů, přijetí zákona o lobbingu, ale i zachování české identity, dostupnost českých bezpečných potravin, spravedlivé školství nebo větší sociální mobilitu.

Drive-in debaty

Šlachta o odchodu od policie: Dospěl jsem k závěru, že už nejsem schopen víc dokázat

Číst článek

Jeho uskupení podle něj není levicové ani pravicové. „Jsme hnutí spravedlivého středu,“ prohlásil Šlachta.

Dodal, že hnutí nechce zvyšovat daně občanům a živnostníkům ani věk odchodu do důchodu. Chce prosazovat dostupnou a včasnou zdravotní péči pro všechny, dbát na bezpečnost a dodržování pravidel a bude velmi důsledné v řešení migrace.

Kvůli pandemii koronaviru bude pořádat takzvané drive-in debaty, na které budou účastníci jezdit auty. První taková akce se koná už ve čtvrtek vpodvečer v Pasohlávkách u Brna.

Kdo je Robert Šlachta?

Šlachta řídil protimafiánský úřad policie od ledna 2008, kdy nahradil Jana Kubiceho, do června 2016. V roce 2013 se podílel na policejním zásahu na úřadu vlády, který poté vedl k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Nikdo z obviněných politiků ale nakonec nebyl odsouzen. Neprokázala se ani podezření kolem manipulací veřejných zakázek lidmi napojenými na politiky.

Od policie Šlachta odešel v roce 2016 kvůli reorganizaci, při které byl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu, a Šlachta tak přišel o místo.

Poté nastoupil jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel, kde předloni také skončil. Loni policie prověřovala, zda Šlachta ve své knize Třicet let pod přísahou nezveřejnil tajné informace. Případ odložila.

ČTK

Zdroj