„Hodně lidí zůstane doma.“ Francie volí prezidenta, ale řada lidí nemá koho

3 měsíce starý 68

Do volební místnosti na radnici severopařížského předměstí St. Ouen se pomalu trousí lidé, fronty tu rozhodně nejsou. „Je to klidné, řekla bych, že klidnější než v prvním kole,“ říká paní Baignerèsová, šéfka zdejší volební komise.

St. Ouen patří spolu s mnoha dalšími předměstími k voličským baštám Jeana-Luka Mélenchona, který však do druhého kola prezidentských voleb nepostoupil. V St. Ouenu přitom dostal přes 51 procent hlasů - kdyby takto volil i zbytek země, byl by už šéf krajně levicového hnutí Nepoddajná Francie v Elysejském paláci.

Hráz proti krajní pravici

Většina lidí, kteří sem přicházejí odevzdat hlas, proto s výběrem ve druhém kole spokojená není. To je i případ mladého učitele zdejšího lycea: „Volil jsem Macrona, jako hráz proti krajní pravici,“ vysvětluje bez nadšení a omlouvá se, že nechce říci své jméno.

Stávajícího prezidenta volil i 56letý zahradník Olivier: „Zajímá mě, co se stane s našimi důchody, už se k té hranici blížím,“ říká s tím, že extremisty on nikdy volit nebude.

O tom, kdo v St. Ouenu zvítězí, nelze příliš pochybovat - z asi dvou desítek oslovených lidí se k Marine Le Penové přihlásil jediný. Muž afrického původu v extravagantním stříbrném obleku připomínajícím kosmonauta ale nehodlá víc vysvětlovat a spěšně odchází.

Otázkou je spíš volební účast a také to, kolik lidí k urně sice přijde, ale vhodí do ní prázdný volební lístek. To je i případ paní Antoinety, členky zdejší volební komise. V prvním kole dala hlas Mélenchonovi, Macron je pro ni ale nepřijatelný podobně jako Le Penová. „Minule jsme tu byli až do půlnoci, tentokrát ale hlasů nebude tolik, hodně lidí zůstane doma,“ odhaduje.

Foto: SZ - Milan Rokos

Voličská místnost na radnici v St. Ouenu.

Jedním z těch, kteří volit nešli, je i kolemjdoucí popelář Peyric. Celé volby jsou podle něj zmanipulované: „Všechno je to obří podvod, od A do Z,“ šermuje rukama a přesvědčuje mě, že švagr Le Penové je agentem Mosadu a že zmanipulované volby jsou i všude jinde v Evropě.

Ještě méně lidí přichází do další volební místnosti, která je na základní škole. Předseda volební komise Ernould Charles mi v telefonu ukazuje prohlášení, které vydala k občanům radnice. Píše se v něm mimo jiné o rasistickém programu Marine Le Penové, který rozděluje lidi, a proto je třeba mu postavit hráz - tedy jít k volbám a volit stávající hlavu státu. Jak radnice, v níž vládne koalice socialistů a zelených, uspěje, ukáže až konečná volební účast.

Macronova zatáčka doleva

Skutečnost, že se letos očekává podstatně těsnější výsledek než před pěti lety, donutila oba soky vést kampaň až do poslední chvíle. Poslední příležitost oslovit voliče využili v pátek oba - prezident Macron navštívil départment Lot na jihu země, Le Penová se vydala na trh ve městě Étaples ve svém oblíbeném regionu Pas-de-Calais na severu. Asi 90 kilometrů odtud, ve 40tisícovém Arrasu, měla ve čtvrtek svůj poslední velký mítink. Paradoxem je, že pouhých pět kilometrů od Étaples leží letovisko Touquet, kde vhodí do urny svůj volební lístek prezident Macron.

Foto: SZ - Milan Rokos

Po kávě běžte volit, nabádá radnice občany v St. Ouenu.

Stávající prezident si výše zmíněné místo nevybral náhodou, zamířil sem za voliči krajně levicového kandidáta Jeana-Luka Mélenchona. Právě na ně se ve dvou týdnech dělící obě volební kola Macron zaměřil. Mélenchonovi stoupenci totiž mohou být těmi rozhodujícími - jejich kandidát získal v prvním kole více než 22 procent hlasů.

I proto udělal Macron v posledních týdnech úkrok doleva. Slevil dokonce v klíčové části svého programu, kterou je penzijní reforma. Na penzijní reformu vsadil i při oznamování svých plánů na další pětiletku. Macron se ji sice chystal provést už po svém zvolení před pěti lety, pandemie koronaviru mu to ale zhatila. Z deklarovaných 65 let odchodu do důchodu tak musel kvůli Mélenchonovým voličům poněkud slevit, na jednom setkání s novináři už připustil hranici 64 let.

Televizní debata nahrála prezidentovi

Změny programu se ale nevyhnuly ani Le Penové. Ta po svém neúspěchu před pěti lety opustila zcela zásadní požadavek na uspořádání referenda o vystoupení z Evropské unie. „To tvořilo 70 procent vašeho programu,“ rýpl si do ní Macron při středeční televizní debatě. Z ní vyšel jako kompetentnější právě on: „Debata jasně nahrála Macronovi. Jeho vzestup začal už před ní, den poté pak ještě zesílil,“ řekl deníku Le Parisien Brice Teinturier, ředitel agentury Ipsos, která přináší pravidelné předvolební průzkumy.

Podle těch posledních směřoval Macron k poměrně jasnému vítězství - jeho skóre se pohybovalo v posledních sondážích mezi 53 až 57 procenty. To sice značí poměrně hladké vítězství, před pěti lety získal nicméně Macron ve druhém kole přes 66 procent hlasů. Normalizace krajní pravice ve Francii je tak nezpochybnitelným fenoménem a ukazuje, že politika „oddémonizování“, kterou dlouhodobě razí Marine Le Penová, je do jisté míry úspěšná.

Efekt výše zmíněné debaty ale nelze přeceňovat. Oproti diskuzím z předchozích voleb měla totiž nižší sledovanost. Mnozí voliči se navíc rozhodují až na poslední chvíli, zvláště když jde o ty, kteří váhají, zda k volbám vůbec chodit.

Utlumená volební kampaň

Sociologové tak očekávají, že by počet lidí, kteří zůstanou doma, mohl oproti posledním volbám ještě vzrůst. Tehdy se ve druhém kole vyšplhal na 25 procent. Kromě toho se značná část Francouzů chystá k volbám jít, ale odevzdat prázdný hlasovací lístek jako vyjádření odporu vůči systému, nebo zkrátka nesouhlasu s oběma kandidáty.

K jisté voličské apatii letos přispěla i dost netradiční volební kampaň. U Macrona se tento výraz dá použít spíše v uvozovkách, skutečnou kampaň vedl spíše až mezi dvěma volebními koly. Jinak kampaň z velké části zastínila válka na Ukrajině, k Macronově vytížení přispěl i fakt, že je ho země nyní na půl roku předsedá Evropské radě. Prezident se tak například odmítl zúčastnit předvolebních debat s protikandidáty, jedinou výjimkou byl výše zmíněný středeční duel před druhým kolem.

Ani Le Penová ale nepořádala moc velkých mítinků a spíše se soustředila na setkávání s lidmi, například na tržištích. Podobnou taktiku volil mezi dvěma koly i Macron, s výjimkou mítinku v Marseille. Le Penová letos ani nevyjížděla hledat podporu v zahraničí. Návštěva jejího českého spojence Tomia Okamury je tak spíše úsměvnou výjimkou - šéfa SPD ostatně v zemi galského kohouta nikdo nezná.

Zdroj