Hokejové play-off na ZOH v Pekingu: Čím musí Češi projít, aby se nevraceli s prázdnou?

5 měsíce starý 124

Kdo je zvyklý na relativně jednoduchý hrací systém na hokejovém mistrovství světa, měl by v rámci zimních olympijských her zpozornět. Složitý postupový klíč ze základních skupin do play-off ho může překvapit. Ze tří skupin a dvanácti týmů totiž není úplně snadné udělat osmičku manšaftů pro čtvrtfinále.

Co je play-off?

V současné podobě herního systému olympijských her v ledním hokeji rozhoduje o medailistech vyřazovací část neboli play-off, kde už každá prohra znamená letenku domů a konec nadějí. Do něj postoupí celkem osm z dvanácti zúčastněných týmů, přímou účast ve čtvrtfinále mají ale po základních skupinách jistou jen čtyři celky.

Jak do čtvrtfinále z předkola play-off i bez něj?

Po odehrání skupin se vytvoří ze všech týmů jedna velká tabulka. Přímo do čtvrtfinále postupují pouze vítězové tří čtyřčlenných skupin a podle získaných bodů či skóre i nejlepší tým z druhých míst. Ostatních osm mančaftů vstoupí do takzvaného kvalifikačního turnaje, tedy předkola play-off.

V předkole se na základě tabulky a křížového pravidla „první s posledním“ určí čtyři dvojice. Vítězové doplní čtvrtfinálovou osmičku, pro poražené olympijský turnaj definitivně končí. Dvojice pro čtvrtfinále opět vyplývají z tabulky po základních skupinách (5. tým se utká s 12., 6. s 11. a tak dále).

Semifinále a boje o medaile

Od čtvrtfinále už nastupuje klasický pavouk, jak ho známe například z mistrovství světa, ale i z jiných sportů. Čtyři úspěšní ve čtvrtfinále jdou dál a čekají je ještě dva zápasy, ostatní letí z Číny domů. Vítězové následného semifinále si zahrají o olympijské zlato, poražení se utkají v mnohdy nepopulární bitvě o bronz.

Kompletní rozpis play-off na ZOH 2022

Předkolo play-off

Datum Čas Soupeři Výsledek Hala
15. února 05:10 National Indoor Stadium
15. února 05:10 Wukesong Arena
15. února 09:40 National Indoor Stadium
15. února 14:10 National Indoor Stadium

Čtvrtfinále

Datum Čas Soupeři Výsledek Hala
16. února 05:10 National Indoor Stadium
16. února 07:00 Wukesong Arena
16. února 09:40 National Indoor Stadium
16. února 14:30 National Indoor Stadium

Semifinále

Datum Čas Soupeři Výsledek Hala
18. února 05:10 National Indoor Stadium
18. února 14:10 National Indoor Stadium

Boj o 3. místo

Datum Čas Soupeři Výsledek Hala
19. února 14:10 National Indoor Stadium

Finále

Datum Čas Soupeři Výsledek Hala
20. února 05:10 National Indoor Stadium

Zajímavosti a historie ledního hokeje na ZOH

Lední hokej je nedílnou součástí zimních olympijských her už od jejich vzniku v roce 1924. Až do roku 1968 se v rámci tohoto turnaje konalo i mistrovství světa, od roku 1928, kromě her v roce 1932, dokonce i mistrovství Evropy. Samostatně se o olympijské medaile bojuje od roku 1972.

Přesný počet účastníků byl poprvé stanoven až v roce 1972, do té doby se formáty často měnily a záleželo i na počtu přihlášených týmů. Na ZOH 1972 mohlo startovat 12 mužstev, a pokud se jich přihlásilo více, proběhla olympijská kvalifikace. V letech 1972 a 1976 účastníci hráli kvalifikaci, která rozhodla buď o zařazení do skupiny A, kde se hrálo o medaile, nebo do skupiny B, kde se bojovalo o 7. až 12. místo.

Další změna přišla na ZOH 1980 a 1984. Účastníci byli rozděleni do dvou šestičlenných skupin, z nichž první dva postoupili do finálové skupiny, kde se hrálo o medaile. V roce 1988 se hrálo stejně, jen do finálové skupiny šly první tři týmy.

Play-off je zavedeno od olympiády 1992. V roce 1998 a 2002 se počet účastníků rozšířil na 14. Šest nejlepších týmů podle žebříčku IIHF bylo nasazeno přímo do závěrečného turnaje. Zbylých osm mužstev hrálo ve dvou kvalifikačních skupinách, z nichž jen vítězové mohli nakonec hrát se zbylými celky o medaile. Ve finálovém turnaji bylo osm týmů ve dvou skupinách, poté následoval klasický pavouk od čtvrtfinále.

Na ZOH 2006 se systém a počet startujících opět změnil. Účastníků bylo dvanáct a model turnaje byl stejný jako v letech 1992 nebo 1994. Rok 2010 – další změna a podoba, která stále trvá a je popsána výše v článku.

Nejvíce medailí v historii má Kanada. Celkem posbírala 9 zlatých, 4 stříbrné a 3 bronzové. Stejný počet zlatých, ale celkem „jen“ 13 cenných kovů mají Rusové včetně Sovětského svazu. Česku, potažmo Československu, patří páté místo se ziskem jedné zlaté, čtyř stříbrných a tří bronzových. Slovensko v samostatné historii ještě medaili nemá.

Zdroj