Holubová promluvila o těžkých následcích covidu: Plíce mám v jednom ohni. Trpí i psychicky

4 měsíce starý 10

„Natékají mi nohy a plíce mám občas v jednom ohni,“ vylíčila herečka. Problémy mívá také s psychikou. „Postcovidové stavy se vyznačují sebelítostí a samonasíráním. Já ho tedy pozoruju víc na svém okolí. Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve svém nepozoruješ? ptá se Písmo. No, protože nejsem svatá! Ale být nasraná vyčerpává,“ popsala Eva Holubová s tím, že nejvíce jí pomáhá víra.

Nepříjemné chvíle zažívala i poté, co se nechala proti covidu naočkovat. Trpěla bolestí kloubů, zimnicí a nespavostí. „Říkám si, to se ve mně vytvářejí protilátky. A víc o tom nechci spekulovat,“ uvedla tehdy na své sociální síti herečka, která původně patřila k těm, kdo tvrdil, že se z koronaviru dělá zbytečný strašák. Poté, co tím onemocněl její syn Adam, názor změnila.

„Musím se přiznat, že do doby, než to potká někoho blízkého, máte pocit, že se vás ten covid netýká. Až díky onemocnění vlastního dítěte a je jedno, že je mu 27 a je dospělé, si opravdu uvědomíte, že je opravdu třeba být obezřetný, že to můžete chytit fakt kdekoliv a že není radno to brát na lehkou váhu,“ přiblížila Holubová. Sama dobře ví, o čem mluví. Svádí totiž celoživotní boj s jinou chorobou, endogenní depresí, která přichází náhle a bez příčiny. V devatenácti ji dokonce málem dohnala až k sebevraždě. Jak přiznala, život ji „bolel a prostě chtěla nebejt“.

Do léčebny ji odvezl Kraus

S úzkostmi se dlouhé roky vypořádávala po svém. Jako antidepresivum zpočátku nevědomky zabíral alkohol, který byl ale pro ni mnohem nebezpečnější než pro jiné. Jeden čas se na něm stala závislá. O tom, že trpí psychickou nemocí, neměla ponětí.

„Neznala jsem příčinu. Myslela jsem si, že tím v určité míře trpí všichni nebo, že je to možná důsledek mé pracovní vytíženosti. Nevěděla jsem, že mozek má uvolňovat jakýsi serotonin a že alkohol je nebezpečné antidepresivum, který ho na chvíli uvolní, ale vybere si za to velikou daň,“ prozradila Holubová, která ukázala obrovskou vnitřní sílu. Dobrovolně nastoupila do léčebny, kam ji odvezl kamarád, herec a moderátor Jan Kraus.

Teprve až tam se od lékařů dozvěděla, že za problémy s alkoholem může její psychická nemoc. Díky sobě samé, své víře a vůli, dokázala zlé období překonat. Začala užívat léky, její život dostal řád a naučila se s depresemi zacházet.

Zdroj