Horní úsek lanovky na Sněžku zastavil vítr, sníh napadl také v podhůří

2 týdny starý 10

foto Sníh na horách - ilustrační foto.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - První větší souvislá vrstva sněhu nadcházející zimy napadla v noci na dnešek v podhůří Krkonoš v Královéhradeckém kraji. Dopoledne se sníh držel v krajině zhruba od 700 metrů nad mořem, více ho bylo v Krkonoších. Na hřebenech Krkonoš, například u Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů ho bylo ráno okolo 20 centimetrů. Vyplynulo to z vyjádření meteorologů, z informací na webu horské služby a silničářů a ze zjištění ČTK. Sníh napadl také v Orlických horách. Podle meteorologů je pravděpodobné, že souvislá sněhová pokrývka v podhůří v následujících dnech roztaje, v nejvyšších oblastech Krkonoš by měla vydržet.

První větší sněžení nadcházející zimy v nejvyšších partiích Krkonoš přišlo první listopadový víkend. Poprvé v Krkonoších po létě sněžilo 8. října, kdy se poprašek sněhu objevil na vrcholu Sněžky.

Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku zastavil silný vítr, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Lanovka může být v provozu do 60 kilometrů v hodině. Vyplývá to z informací na webu lanovky. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky dnes dopoledne dosahoval vítr v nárazech rychlosti přes 110 km/h, teplota ráno spadla na minus pět stupňů, přičemž ta pocitová vlivem silného větru byla výrazně nižší, a to kolem minus 15 stupňů.

Lanovka na Sněžku má od 6. listopadu do pátku 15. prosince kvůli pravidelné údržbě podzimní odstávku. V tomto období jezdí pouze o víkendech a byla v provozu také na státní svátek 17. listopadu. Ale také v pátek 17. listopadu byl horní úsek kvůli silnému větru mimo provoz.

Sněžka s výškou 1603 metrů ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a klima na ní je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často tak neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších. Ostatní lanovky ve středních a východních Krkonoších, které dnes měly fungovat, by měly být v provozu, vyplynulo z webů středisek. Ve středních a východních Krkonoších je dnes ještě v provozu kabinová lanovka na Černou horu a lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín.

Meteorologové pro Královéhradecký kraj na dnešek předpovídají zpočátku zataženo, na většině území déšť, od středních poloh déšť se sněhem nebo sněžení. Odpoledne očekávají přechod k proměnlivé oblačnosti a místy přeháňky. Nejvyšší denní teploty budou nad nulou, od tří do šesti stupňů Celsia, v Polabí až devět stupňů, na horách do plus čtyř stupňů. Vítr má vát většinou mírný, na horách čerstvý, v nárazech může dosahovat rychlosti přes 50 kilometrů v hodině.

Kabinová lanovka na Sněžku má dva úseky, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a horní z Růžové hory na Sněžku. Když je horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku, která patří městu Pec pod Sněžkou, je z hlediska převýšení v Česku nejextrémnější kabinovou lanovkou. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů.

Zdroj