Horská: Po dovolené nás čeká další vlna zdražování. Čím dál víc rodin nemá z čeho spořit

5 měsíce starý 162

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS uvedla, že není nutné strašit lidi výrazným propadem ekonomiky a nárůstem nezaměstnanosti.

„Máme velká rizika, životní náklady rostou a příjmová situace domácností není lehká. Mnoho domácností si chce ulevit a vyrazit na dovolenou. Je ale potřeba si uvědomit, že návrat z dovolené bude o tom, že budeme čelit výraznému nárůstu cen za energie a zvyšování životních nákladů,“ uvedla Horská. Dodala však, že na druhou stranu není třeba „malovat čerty na zeď“.

Pokud jde o zboží, klesla spotřeba domácností v prvním čtvrtletí o jedno procento. To by mohl být náznak přicházející recese. „Je to změna na trhu, ale propad nebyl tak výrazný, abychom se museli bát krize,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka. Dodal, že podle prognóz České národní banky ovšem hrozba přicházející recese existuje.

Podle Horské je však šance, že se vyhneme „plnohodnotné recesi“, která by znamenala pokles ekonomiky a růst nezaměstnanosti. „Stagnace ekonomiky by neměla přinést růst nezaměstnanosti. Může se to ale změnit, pokud dojde k prudkému nárůstu mezd, které budou překračovat možnosti firem nebo dojde k naplnění nejčernějšího scénáře – a to je vypnutí plynu ze strany Ruska,“ varovala Horská.

Proti zdražovaní mohou podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank lidé bojovat. „Jako spotřebitelé máme u věcí, které nutně nepotřebujeme, tu moc prostě je nekupovat. Pokud se nám ta cena nezdá a víme, že konkurence nabízí levnější zboží nebo existuje odpovídající náhrada, kupovat ho nemusíme,“ sdělila Horská. To podle ní platí například i u nemovitostí. „Pokud víme, že cena nemovitosti je nad naše finanční možnosti, a nezdá se nám reálná, proč to kupovat?Je třeba se zamyslet nad bydlením jinde či nad alternativou nájemního bydlení,“ řekla Horská.

Mluví se take o možném zvyšování daní. Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. „Daňový systém by zvládl pár úprav. Je vcelku logické, že ač vláda říká, že daně zvyšovat nechce, bude se nad tím muset zamyslet,“ podotkl Peterka.

Zdroj