Horváth, který přežil pád vrtulníku, zůstává ve vážném stavu. ‚Komunikuje,‘ sdělila nemocnice

5 měsíce starý 35

Zdravotní stav Davida Horvátha, který jako jediný přežil pád vrtulníku v aljašských horách, zůstává vážný. Je ale schopný komunikovat. Serveru iROZHLAS.cz to v úterý večer potvrdil mluvčí aljašské nemocnice Providence Alaska Medical Care. V sobotu havaroval nedaleko aljašského města Anchorage vrtulník se šesti lidmi na palubě. Při nehodě zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner.

Anchorage (Aljaška) 22:33 30. března 2021

Vyprošťovací práce u ledovce Knik trvaly dva dny | Zdroj: Alaska Department of Public Safety

„Mohu potvrdit, že pacient David Horváth leží v naší nemocnici v Anchorage a nadále zůstává ve vážném stavu. Vím, že nechce poskytovat rozhovory a na základě toho usuzuji, že komunikuje a je při vědomí,“ uvedl v úterý večer mluvčí nemocnice Mikal Canfield serveru iROZHLAS.cz.

Těla jsme mohli vyzvednout až druhý den, odhaluje detaily záchranné operace důstojník aljašské policie

Číst článek

Podobnou informaci o pár minut později přinesl i policejní důstojník Austin McDaniel, který napsal, že je pacient stabilizovaný, ale bližší informace s odvoláním na americké zákony nemůže sdělovat.

Devětačtyřicetiletý rodák z pražské Letné, který patřil v 90. letech mezi průkopníky snowboardingu a skateboardingu v Česku, už od soboty leží v nemocnici Providence Alaska Medical Care v aljašském městě Anchorage. 

Srdeční snowboarding

Srdeční záležitostí se pro Horvátha stal snowboarding, ve kterém se stal desetkrát mistrem republiky, osmkrát startoval i v závodech Světového poháru a z mistrovství světa si odvezl jednou 21. a podruhé 59. místo.

Navrhoval také design oblečení značky Salebra a společně s Martinem Černíkem bojovali o historicky první účast na olympijských hrách. To se nakonec povedlo o čtyři roky mladšímu Černíkovi, který v roce 2006 reprezentoval Česko na olympiádě v Turíně.

Již v pondělí přinesl server iROZHLAS.cz rozhovor s důstojníkem aljašské policie, který popisoval, že Horvátha se jim podařilo vyprostit ještě večer v den nehody. Pro zbylá těla se spolu s vojáky vrátili až následující den.

Helikoptéra, v níž zahynul Kellner, byla nízko, naznačují vyšetřovatelé. Po nárazu klouzala ze svahu

Číst článek

Helikoptéra AS350B3 společnosti Soloy havarovala se šesti lidmi na palubě v sobotu poblíž ledovce Knik. Vrtulník přepravoval celkem tři hosty a dva průvodce z luxusního rezortu Tordrillo Mountain Lodge do hor za účelem heliskiingu, kdy helikoptéra vysadí lyžaře na vrcholku s neupraveným sněhem.

Na místě zemřeli i tři Američané – dvaapadesátiletý Gregory Harms z Colorada, třiatřicetiletý pilot Zachary Russell a osmatřicetiletý Sean McManamy, oba z Aljašky. Pátou obětí je padesátiletý Benjamin Larochaix, kterého aljašské úřady ve zprávě označily za českého občana.

Nehodu vyšetřuje Národní rada pro bezpečnost dopravy Spojených států (NTSB). Vyšetřovatelé během pondělní konference uvedli, že se trosky nachází na těžko dostupném místě. Příčina nehody se teprve vyšetřuje, ale pracovníci národní rady již naznačili, že helikoptéra letěla zhruba čtyři až tři metry pod letovou hladinou, kdy narazila do hory.

Vít Kubant, mim

Zdroj