Hrad kvůli úmrtí Alžběty svěsil vlajky na půl žerdi, Zeman lituje její smrti

2 měsíce starý 21

foto Na Pražském hradě byly kvůli úmrtí královny Alžběty II. staženy české vlajky na půl žerdi, 9. září 2022.

Praha - Na Pražském hradě byly kvůli úmrtí královny Alžběty II. staženy české vlajky na půl žerdi. Zůstanou tak až do doby posledního rozloučení s královnou. Na twitteru to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že se tak stalo na základě rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana. Prezident dnes vyjádřil nad úmrtím královny lítost, řekl, že odešel dobrý člověk. Při setkání byla nesmírně příjemná a milá, zavzpomínal na přijetí v Buckinghamském paláci.

"Z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana byly na znamení smutku v souvislosti se skonem Jejího Veličenstva Alžběty II. na Pražském hradě staženy státní vlajky České republiky na půl žerdi, a to až do doby posledního rozloučení se zesnulou panovnicí," uvedl Ovčáček.

Český prezident Miloš Zeman (uprostřed) s chotí Ivanou (vlevo)a dcerou Kateřinou (druhá zleva) na audienci u britské královny Alžběty II. (vpravo) v londýnském Buckinghamském paláci. Zeman dnes ve zvukové nahrávce, kterou ČTK poskytl Ovčáček, připomněl, že se s královnou setkal v roce 2017 v Buckinghamském paláci. Přijetí se tehdy zúčastnila i jeho manželka Ivana a dcera Kateřina. "Byla nesmírně příjemná a milá," poznamenal. Řekl, že se bavili o politice. Královně v té době připomněl, kolik premiérů už ve funkci zažila. V té době jich bylo 13, následně ještě do funkce uvedla další dva. "Je mi nesmírně líto, že odešla, protože odešel dobrý člověk," dodal Zeman.

Už ve čtvrtek večer zaslal kondolenci synovi Alžběty II. a novému králi Karlu III. Uvedl v ní, že zprávu o skonu Alžběty II. přijal s hlubokým zármutkem. "S jejím odchodem končí jedna velkolepá historická epocha. Vaše matka byla symbolem moderních dějin nejen Velké Británie, ale celého světa," uvedl český prezident. "Její odkaz v podobě oddané služby monarchii, nesmírné pokory a vznešenosti zůstane navždy v našich srdcích," dodal.

Zavzpomínal také na osobní setkání s Alžbětou v červnu 2017. Uvedl, že to pro něj byl jeden z nejsilnějších momentů působení v prezidentském úřadu. "Vaše Veličenstvo, dovolte mi, abych jménem svým i jménem občanů České republiky vyjádřil upřímnou soustrast," zakončil dopis novému králi Karlu III.

Zdroj