Hrad může kvůli milosti přijít o peníze. Najdeme pro ně smysluplnější využití, říká šéfka Sněmovny

4 měsíce starý 20

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana odsoudili politici vládní koalice, za nešťastné jej označil i Zemanův dlouholetý spojenec Andrej Babiš (ANO). Balákovi by milost neudělil ani Tomio Okamura (SPD).

V řadách vládní koalice se ale kromě slov začaly rýsovat i některé nápady, jak na situaci reagovat. Věc je v zásadě prostá: prezident může podle Ústavy milost udělit, nepotřebuje k tomu ničí souhlas a není proti tomu odvolání.

Nicméně fakt, že milost dostal člověk podřízený přímo Vratislavu Mynářovi a odsouzený za ovlivňování veřejné zakázky v hodnotě 200 milionů, vedla některé politiky k úvaze, že je třeba reagovat.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová Deníku N řekla, že bude navrhovat krácení rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky. „Jsem a vždy jsem byla zastánkyní, že rozpočet kanceláře prezidenta Miloše Zemana je vzhledem k odvedené práci nepřiměřené vysoký a ač již byl krácen, navrhnu, abychom v tom zašli ještě dál,“ řekla předsedkyně Sněmovny.

Hrad měl původně letos hospodařit se 420 miliony, rozpočet byl zkrácen na zhruba 398 milionů. Podle Pekarové Adamové by se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdroj