Hrají proti agresi na Ukrajině. Členové rusko-běloruské kapely získali moldavské občanství

před 2 týdny 35

Hudebníci vzbuzují zájem ruských úřadů svým odsouzením ruské invaze na Ukrajinu, přičemž zpěvák Jegor Bortnik byl úřady označen za „zahraničního agenta“ poté, co na internetu kritizoval prezidenta Vladimira Putina.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Francouzští vojenští instruktoři mohou na Ukrajinu. Syrskyj jim povolil působit ve výcviku

„Naše země chrání lidskou důstojnost, svobodu projevu a ukazuje solidaritu s těmi, kteří jsou v nebezpečí,“ uvedl na portálu Telegram šéf úřadu prezidentky Adrian Balutel. Sanduová podle něho podepsala dekret, který části členů skupiny přiznal moldavské občanství.

Skupina má kořeny v 80.letech v Bělorusku, které bylo tehdy součástí Sovětského svazu. Poté působila v Rusku, které ale po předloňském vpádu jeho vojsk na Ukrajinu opustila.

Mezi devíti lidmi, kteří získali moldavské občanství, jsou podle mluvčího skupiny citovaného AFP kytarista, umělecký šéf či manažer skupiny a jejich blízcí. Již několik týdnů mají bydliště v Kišiněvě, momentálně ale jezdí po světě při turné, uvedl mluvčí. Skupina je podle něho moldavské prezidentce vděčná za vstřícný krok.

Moldavsko má s Ruskem od invaze napjaté vztahy, ruskou agresi odsuzuje a stejně jako Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rusové zasáhli hypermarket v Charkovu. Mohlo v něm být přes 200 lidí, zuří Zelenskyj

Přečtěte celý článek