Hřebčín se do Napajedel už pravděpodobně nevrátí, říká starosta po schůzce s majiteli

6 měsíce starý 101

Nezávislý starosta Napajedel Robert Podlas se sešel s majiteli místního hřebčína. Na schůzce řešili aktuální situaci ohledně ukončení chovu anglického plnokrevníka. Společnost Sygnum totiž letos v únoru ukončila chov, veřejně svoje záměry dlouhodobě nekomentuje.

Napajedla 21:06 10. května 2023

Hřebčín v Napajedlech | Foto: Věra Hotařová | Zdroj: Český rozhlas

Podle Podlase zástupci společnosti vysvětlili, že chov koní i provoz hřebčína byly velmi nákladné. Dodal, že firma chce oživit developerský projekt z roku 2019 a na části pastvin chce postavit osm bytových domů, tedy přes 230 bytů.

Informace o jednání majitelů hřebčína v Napajedlích se starostou města

K tomu je však potřebná změna územního plánu ze zemědělské na plochu pro hromadné bydlení. Kdy se k projednání případné změny zastupitelé dostanou, starosta neumí odhadnout. Podle jeho slov se nejdřív musí vypořádat s návrhy staršího data.

„Můj názor je čistě subjektivní. Já se obávám, že je ta pravděpodobnost poměrně malá,“ odpovídá starosta na otázku, zda je reálné, že se chov anglického plnokrevníka v hřebčíně v Napajedlích obnoví.

Příští týden se starosta Podlas sejde také s aktéry petice, která chce mimo jiné změně územního plánu zabránit.

Auditoři ocenili majetek hřebčince na 100 milionů, Jurečka přikázal 'prodat' ho za korunu

Číst článek

„Pro mě je největším očekáváním to, jestli petiční výbor nebo lidé kolem petice mají nějakou konkrétní variantu toho, jak chov a provoz zachránit. Upřímně řečeno, nedomnívám se, že vyhlášení hřebčína kulturní památkou je přesně ten okamžik, který tam koníčky vrátí,“ říká Podlas.

Správní řízení o prohlášení hřebčína v Napajedlích za kulturní památku začalo aktuálně řešit Ministerstvo kultury. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí ministerstva Ivana Awwadová s tím, že úřad obdržel několik podnětů na prohlášení památkové ochrany areálu.

Ministerstvo nyní bude posuzovat památkovou hodnotu areálu a vyžádá si stanoviska města Napajedla, zlínského hejtmanství i Národního památkového úřadu. Podle mluvčí Awwadové tak zatím není možné říci, kdy a jak ministerstvo rozhodne.

Růžena Vorlová, Blanka Kovandová

Zdroj