Hrozba covidové nákazy opět sílí. Počet lidí v nemocnicích poprvé od května přesáhl 400

4 měsíce starý 121

Za nárůstem počtu případů z poslední doby jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh. Podle ministerstva zdravotnictví bude nakažených ještě několik týdnů přibývat. Neplánuje ale opatření proti šíření nákazy, protože se neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče. Počet lidí v těžkém stavu se v poslední době výrazně nemění. Více než 20 jich nemocnice evidovaly naposledy 6. května. Čtvrteční data ukazují na celkem 12 pacientů v těžkém stavu nebo s vysoce intenzivní péčí.

Epidemiolog Roman Prymula ale ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na novou variantu omikronu BA.2.75 kentaur, která je schopna obcházet imunitu a protilátky. Podle něj však má i u nových variant stále velký význam vakcinace, která předchází těžkým průběhům nemoci končícím hospitalizacemi i úmrtími.

S covidem dosud v Česku zemřelo 40 346 lidí. Za posledních sedm dní bylo obětí méně než deset. Tyto údaje se ale mohou při dalších aktualizacích změnit. „Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic,“ uvedlo ministerstvo.

Incidenční číslo roste od začátku června, výjimkou byly pouze dva sváteční dny v minulém týdnu. Nejvyšší je v Praze. Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře zhruba 3,95 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje více než 272 tisíc podezření na opakovanou nákazu.

Dokončené očkování má v Česku přibližně 6,9 milionu lidí, na přeočkování zatím přišlo přes 4,2 milionu z nich.

Zdroj