Hrozí části regionů sociální kolaps? Pomoc velkým firmám brzdí Brusel, říká Skopeček

3 měsíce starý 57

Sklárny se stoletou historií, textilky, které přežily tvrdou čínskou konkurenci, ale i výrobci zbraní. Drahé energie drtí i velké podniky. Některé zavírají provozy, jiné propouští.

Česká zbrojovka se do konce tohoto roku chystá propustit 40 zaměstnanců. Důvodem jsou vysoké ceny energií a surovin. „Očekáváme, že náklady na energie v České zbrojovce vzrostou v roce 2022 v porovnání s rokem 2021 o téměř 200 milionů korun a dalších 200 milionů v roce 2023,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Radek Hauerland, mluvčí uherskobrodské společnosti.

Česká ekonomika, kterou až dosud živila levná práce a levné energie, se prý musí připravit na radikální změnu. „Životnost a životaschopnost některých oborů, ač to říkám nerada, je teď na vážkách,“ řekla v pořadu 360° ekonomka Helena Horská. „Některé firmy budou muset skončit. Nesmí jich ale být příliš mnoho. Strukturální změna, která by normálně trvala několik let, přijde během jednoho roku,“ doplnil svou kolegyni Jan Švejnar z Kolumbijské univerzity v New Yorku.

Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka stát v pomoci velkým, často i nadnárodním firmám, brzdí evropská úprava hospodářské soutěže. „Co se týče pomoci velkým podnikům, tam jsme brždění, neboť musíme respektovat unijní pravidla,“ pronesl.

Třineckým železárnám se náklady na energie za poslední rok zvedly o pět miliard korun. Propouštění přitom může mít fatální následky. „V některých regionech, třeba u nás v moravskoslezském nebo ústeckém, by to mohlo znamenat sociální kolaps,“ varoval stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka z hnutí ANO.

Například Německo chystá masivní pomoc. Mezi podniky a domácnosti chce rozdělit 200 miliard eur. Tedy zhruba pět bilionů korun. Česká státní kasa je ale úplně prázdná. Na jakoukoli pomoc si vláda bude muset draze půjčovat.

Zdroj