Nedávno jsme informovali o schůzi krizového výboru Světové zdravotnické organizace (WHO), která byla svolána kvůli prudce se šířící variantě opičích neštovic v Africe. Aktuálně již WHO kvůli této zákeřné chorobě vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti. Nemoc se totiž může rozšířit do celého světa.
Nová varianta viru mpox, který je spíše znám jako opičí neštovice, donutila k jednání expertní tým WHO. Ten pak sdělil generálnímu řediteli WHO Teodrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi, že nemoc představuje stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Ghebreyesus proto ve středu vyhlásil nejvyšší stupeň pohotovosti.
Nový kmen viru opičích neštovic byl nejprve detekován v Demokratické republice Kongo (DRC) v dubnu tohoto roku. Velmi rychle se však rozšířil do dalších afrických zemí – Burundi, Keňa, Rwanda, Uganda. Podle odborníků však hrozí, že se nemoc dostane i do dalších zemí, a to i mimo africký kontinent, což by mohlo znamenat vznik pandemie.
„Vznik nového kmene mpox, jeho rychlé šíření v DRC a hlášení případů v několika sousedních zemích, to vše je velmi znepokojující. Kromě propuknutí dalších případů v DRC a v jiných zemích Afriky, je jasné, že k zastavení tohoto šíření a k záchraně životů je nutná koordinovaná mezinárodní reakce.“ řekl na webu WHO Ghebreyesus.
Regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti pak sdělil, že v úzké spolupráci s komunitami a vládami již probíhají významné snahy k posílení opatření proti opičím neštovicím. „S rostoucím šířením viru se dále rozšiřujeme prostřednictvím koordinovaných mezinárodních akcí na podporu postižených zemí,“ dodal.
Mezi typické příznaky opičích neštovic patří například vyrážka, kožní léze, horečka, bolesti hlavy, bolest svalů a zad či otoky lymfatických uzlin. Nemoc se šíří fyzickým kontaktem, jako je líbání či pohlavní styk. Vir se však může objevit i v mase nebo kontaminovaných materiálech.