Hrozí opoziční smlouva II? Občanští demokraté si důvěru zaslouží, ale musí pro to něco udělat

2 měsíce starý 21

Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala to v rozhovoru pro deník Právo řekl jasně: Žádná koalice ODS a hnutí ANO po volbách nevznikne. Přesto se stále objevují další a další spekulace a názory, které operují s tím, že společná vláda občanských demokratů a Babišova uskupení je bezmála hotová věc. Často jsou také doplněné teorií o tom, jak jihočeský hejtman Martin Kuba, který podle některých Fialu zastiňuje, ho po volbách vystřídá na předsednickém postu, a posléze se domluví s ANO. Nebezpečí těchto fám spočívá v tom, že mohou odradit část váhajících voličů od volby koalice SPOLU. Fialova strana by to rozhodně neměla podcenit.

Pomalu, ale jistě se ukazuje, že velkým nepřítelem, který může poškodit koalici ODS, TOP 09 a lidovců a připravit ji o významný počet voličských hlasů, je často opakované tvrzení, že občanští demokraté, případně i KDU-ČSL, po několika měsících zdánlivě zablokované povolební situace nakonec vytvoří vládu s hnutím ANO.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Pokud se tento názor bude dostatečně dlouho opakovat a bude zaznívat z různých stran, postupně se dostane pod kůži spoustě potenciálních voličů koalice SPOLU. Stane se z něj takový zvláštní folklór, omílané moudro, které se šíří a které se už ani příliš nezkoumá a neprověřuje. Současně však zneklidňuje, vnáší nepokoj mezi příznivce ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kterým je tato koalice sice velmi blízká, ale zároveň si již v žádném případě nepřejí, aby pokračovala vláda hnutí ANO a Andreje Babiše – ať už v jakékoli podobě.

Je jedno, jestli by v ní Babiš přímo byl, či nebyl a nezáleží ani na tom, jak silné postavení by jeho hnutí v takové vládě mělo. Prostě už nechtějí, aby se uskupení Andreje Babiše účastnilo vládnutí. A proto zvlášť citlivě vnímají riziko, že by se tak mohlo stát, a to dokonce zásluhou koalice, pro kterou by hlasovali ve volbách.

Když potom například komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v Lidových novinách napíše (i když v tom není zdaleka sám) následující, jak to udělal minulý týden, je to samozřejmě voda na mlýn těchto obav a rozdmýchání nejistoty ohledně toho, zda se volba ODS, respektive koalice SPOLU, může stát hlasem pro další vládu hnutí ANO.

„Očekává se, že Babišovo ANO oproti volbám na podzim 2017 citelně zeslábne, nicméně že i tak letos zvítězí. O Pirátech Babiš tvrdí, že ho chtějí oběsit, takže s nimi, ale ani se Starosty, nepřipadá povolební spolupráce v úvahu. Jiné je to s ODS, jak obě strany v poslední době předvádějí součinností v poslanecké sněmovně. Autor těchto řádek přiznává, že právě tato varianta příští vlády, tedy koalice ANO s ODS a případně s nějakým nárazníkem, například lidovci, se mu jeví nanejvýš pravděpodobnou. Byla by to nanejvýš praktická vláda, pánbůh náš chraň, možná i nějaká ‚opoziční smlouva II‘,“ píše Nováček.

Strašení opoziční smlouvou II

Předně se zastavme u toho „očekává se“. To, že hnutí ANO volby vyhraje, se ve skutečnosti zase tolik neočekává. A ono je také dost možná nevyhraje. To jen bude tvrdit prezident Miloš Zeman, který vítězství jedné ze vzniklých koalic nebude považovat za výhru a bude se tvářit, že koalice neexistují, a za vítěze označí tu jednotlivou stranu, která získá největší počet mandátů – koalice nekoalice. Nováček tak bohužel jde hlavě státu v této interpretaci na ruku, jinak by nemohl napsat to, co napsal.

Dále čtěte

FB ODS

Konec Petra Fialy v čele ODS, pokud trojkoalice nevyhraje volby? Jedna velká hloupost a demagogie

Předsedovi Občanské demokratické strany Petru Fialovi se povedlo něco velkého. Domluvit trojkoalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL je samo o sobě značný ...

číst článek »

Druhá věc: Petr Nováček uvádí, že koalice ANO s ODS je nanejvýš pravděpodobná. Z čeho tak ale usuzuje? Z jednoho hlasování ve sněmovně? Proč vydává za nanejvýš pravděpodobné něco, co nanejvýš pravděpodobné vůbec není a co se stává právě o něco více pravděpodobné vinou podobných výroků, jako předvádí komentátor Českého rozhlasu?

Nejhorší ze všeho je pak zmínka o jakési „opoziční smlouvě II“. Zde už Nováček dokonce předem sugeruje to, že se občanští demokraté dopustí svého druhu zrady na voličích – jako to bylo právě v případě opoziční smlouvy číslo jedna – kdy vehementně odmítají, že s hnutím ANO budou vládnout, vyhraňují se proti němu, ale stejně nakonec všechny sliby poruší a do vlády s ním půjdou.

Jak to však Nováček může vědět? Jak může předem o někom naznačovat, že zradí, když to neví a vědět nemůže? A opět, když o někom tvrdíme, že je zrádce, dáváme mu nálepku osoby, které nelze důvěřovat, jen tím přispíváme k tomu, že se dotyčný opravdu tak zachová. Aby se někdo zachoval správně, je potřeba mu mimo jiné také důvěřovat.

Nejen slovo předsedy ODS

Předseda občanských demokratů Petr Fiala v deníku Právo na otázku, zda může zaručit, že ODS nebude po volbách vyjednávat s hnutím ANO, odpověděl: „Už před minulými volbami jsme deklarovali, jak budeme postupovat po volbách. A stejně mně nikdo nevěřil. Tři čtvrtě roku před volbami a ještě po volbách jsem stále dostával otázky od novinářů, kteří tvrdili, že stejně půjdeme s ANO. Rozporoval jsem to, protože moje slovo platí, a taky platilo!“

Dále čtěte

repro Blesk.cz

Co udělá po volbách? Prezident Zeman říká v každém rozhovoru něco jiného

Opoziční strany v čele s Piráty a ODS, které se rozhodly vytvořit dvě koalice, by měly už teď promýšlet a domlouvat svoji strategii po letošních ...

číst článek »

A na doplňující dotaz, zda by to platilo i v případě, že by se vedlo jednání bez Andreje Babiše (ANO), šéf občanských demokratů řekl: „A to by nebyl v hnutí ANO a neřídil ho? Co by pak bylo s hnutím ANO? Nalijme si všichni čistého vína. Hnutí ANO není žádná politická strana s nějakým programem a koncepcí. To je hnutí, které podporuje Andreje Babiše. Ať to tak dělají, je to jejich právo a mají na to dokonce i podporu voličů,“ zdůraznil Fiala s tím, že to znamená jasné ne i pro jednání s hnutím ANO bez jeho současného předsedy.

Občanské demokratické straně a Petru Fialovi je tak třeba důvěřovat v tom, že nezradí, protože kdyby zradili, ošklivě by se jim to vymstilo. ODS by si pak jako celek měla být vědoma rizika, které pro ni názor Petra Nováčka a dalších představuje, a měla by znovu a znovu zdůrazňovat, že jí v tomto ohledu lze věřit a nikomu nehrozí, že by se spálil, pokud jí uvěří.

Velmi důležitá je ale ještě jedna věc: Neměl by to říkat pouze Petr Fiala jako stranický předseda, nýbrž všichni významní politici a političky a představitelé ODS; a koneckonců i Martin Kuba, protože občanští demokraté (a nejenom oni) jsou v tom všichni spolu.

A voliči ODS, respektive celé koalice SPOLU musí vědět, že to, co říká Petr Fiala, není názor či slib pouze jeho samotného, ale postoj celé koalice a celé Občanské demokratické strany, takže bude platit, i kdyby třeba Fiala na kongresu občanských demokratů v lednu 2022 už znovu nebyl zvolen šéfem ODS – a nebo tady na předsedu strany již ani nekandidoval.

Zdroj