Hrozí Rusko Spojeným státům? Kongres byl informován o vážné hrozbě

před 2 měsíce 74

Šéf zpravodajského výboru americké Sněmovny reprezentantů dnes vyvolal ve Washingtonu rozruch prohlášením, že Kongres byl informován o vážné hrozbě pro národní bezpečnost Spojených států. Informované zdroje televizi CNN a agentuře Reuters řekly, že varování souvisí s Ruskem.

Kongresman Mike Turner ve svém krátkém komuniké hrozbu nijak nespecifikoval, pouze uvedl, že informace o ní dnes dostali k dispozici všichni členové Kongresu. „Žádám, aby prezident (Joe) Biden odtajnil všechny informace o této hrozbě, aby Kongres, administrativa a naši spojenci mohli otevřeně projednávat kroky potřebné k odpovědi na tuto hrozbu,“ dodal.

Turnerovo vyjádření podle všeho zaskočilo Bidenovu vládu, napsala agentura AP. Prezidentův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan měl krátce po jeho zveřejnění na programu tiskovou konferenci, kde vyjádřil nad kongresmanovým počínáním překvapení. Uvedl, že s Turnerem a dalšími kongresovými lídry má na čtvrtek naplánovanou schůzku.

„Nejsem v pozici, abych z tohoto pódia mohl v tuto chvíli říct cokoli dalšího,“ prohlásil Sullivan.

Podle amerických médií Turner zákonodárcům sdělil, že nové informace se týkají „destabilizující cizí vojenské schopnosti“, nejmenované zdroje CNN a Reuters pak věc spojily s Ruskem. Podle informací Reuters se Turnerovo varování týká vesmírných operací.

Jak bezprostřední by tato hrozba mohla být, nebylo ihned jasné. „Obavy nejsou na místě,“ reagoval na otázky na toto téma předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson s tím, že lídři Kongresu dostanou další informace na čtvrteční schůzce. „Pracujeme na tom,“ citoval jej reportér CNN na sociální síti X.

Senátoři Mark Warner a Marco Rubio, předseda Demokratické strany a místopředseda republikánské strany Senátního výboru pro zpravodajství, vydali společné prohlášení, že jejich panel má dotyčné zpravodajské informace a „bedlivě“ tento problém sleduje a že není důvod k panice.

„I nadále bereme tuto záležitost vážně a diskutujeme o vhodné reakci s administrativou. Mezitím musíme být opatrní, pokud jde o potenciální odhalování zdrojů a metod, které mohou být klíčové pro zachování řady možností pro akci USA,“ stojí v prohlášení.

„Mluvil jsem se třemi členy stálého užšího výboru Sněmovny. Jeden řekl, že je to rušivé. Další uvedl, že jde o dlouhodobý problém, a ne o současnou věc. A třetí potvrdil, že je to vážný problém, ale ne bezprostřední krize. Stále však není jasné, co to je,“ napsal na síti X reportér Alex Ward.

Později se objevily spekulace, že jde o umístění jaderných zbraní do vesmíru. „Dva zdroje obeznámené s jednáním na Capitol Hill uvedly, že rozvědka má co do činění s tím, že Rusko chce umístit jadernou zbraň do vesmíru. Nejde o shození jaderné zbraně na Zemi, ale o případné použití proti satelitům,“ napsal server Abcnews.

Přečtěte celý článek