Hrozí silný vítr i sněhové závěje. Meteorologové prodloužili výstrahu

1 měsíc starý 42

 ČTK

ČTK

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným větrem. V části Česka platí do soboty. Na některých místech může vítr v nárazech dosáhnout rychlosti i 90 kilometrů za hodinu. Na horách mohou vznikat sněhové jazyky, někde i závěje. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Sněhová závěj. Ilustrační snímek | Foto: ČTK

V Česku silně fouká už ve čtvrtek odpoledne, k večeru by se ale vítr měl uklidnit. Ráno meteorologové očekávají opět jeho zesílení.

Výstraha před velmi silným větrem s vysokým stupněm nebezpečí tak platí od pátečních 08:00 do sobotního dopoledne pro části Vysočiny, jižní Moravy a Pardubického kraje. Na dalším území ČR je výstraha vyhlášená ve stejném období, ale s nízkým stupněm nebezpečí.

Ledová kalamita v Zálesí u Javorníka v úterý 31. ledna 2023

Bojovali o život. Námraza donutila obyvatele v Rychlebských horách k evakuaci

ČHMÚ varuje, že vítr může lámat stromy, způsobit škody na budovách, poničit elektrické vedení a problémy očekávají také v dopravě. Lidé by proto měli být opatrní při pohybu venku a cestách autem. Na horách je potřeba omezit túry a nevydávat se zejména na hřebeny.

Meteorologové: Nezapomeňte na zimní výbavu

Právě na horách v polohách nad 900 metrů hrozí při nárazovém větru tvorba závějí. Některé silnice mohou být kvůli tomu nesjízdné, což může způsobit komplikace se zásobováním či zdravotnickými službami.

„Při jízdě autem nezapomeňte na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla,“ uvedli meteorologové. Lidé by měli cesty naplánovat tak, aby byly pokud možno ve dne.

Sněžení a vítr na lesní cestě na samoty u Volar na Prachaticku, 1. února 2023

Vítr o víkendu zeslábne. Ve vyšších polohách Česka bude i nadále sněžit

Výstraha před závějemi platí pro horské oblasti od pátečních 14:00 do sobotního rána. V části českých hor se ale mohou tvořit už ve čtvrtek. Stejně tak mohou lidé narazit v polohách nad 700 metrů na sněhové jazyky.

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo prezidentských voleb proběhlo v termínu 27. a 28. ledna 2023. Občané si zvolili za prezidenta Petra Pavla, který porazil Andreje Babiše 

Výsledky najdete zde

Přinášíme vám také nejnovější zprávy, rozhovory, analýzy po prezidentských volbách. Dočíst se také můžete, jaké má prezident pravomoci.

Ostatní kandidáti na prezidenta

Jaroslav Bašta, Karel DivišPavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr PavelTomáš Zima

Připomeňte si předvolební rozhovory s rodinnými příslušníky kandidátů.

Monika Babišová, Klára Fischerová, Robert Neruda, Jitka Divišová

Podívat se také můžete, jak probíhaly prezidentské volby v roce 2018.

Zdroj