Hrozí velmi silné bouřky, varují meteorologové

5 měsíce starý 51

Dnes 11:53 • Aktualizováno 11:53

V noci z pondělí na úterý hrozí v části České republiky velmi silné bouřky. V západní polovině území se mohou vyskytnout již v průběhu pondělního odpoledne.

Hrozí velmi silné bouřky, varují meteorologové

Výstraha před silnými bouřkami platí pro Prahu, Karlovarský, Ústecký, Liberecký a části Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Královéhradeckého a Pardubického kraje a rovněž pro některé oblasti Vysočiny od pondělních 16 hodin do úterního rána.

Mohou být doprovázeny přívalovými srážkami s úhrny kolem 30 milimetrů, poryvy větru kolem 70 kilometrů v hodině a krupobitím. Menší toky se mohou rozvodnit na úroveň 1. stupně povodňové aktivity.

#vystraha na (VELMI) VYSOKÉ TEPLOTY, NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ a (VELMI) SILNÉ BOUŘKY. V Čechách hrozí od dnešního odpoledne silné bouřky s nárazy větru a kroupami. Intenzívní srážky mohou zvedat hladiny vod. toků, ojediněle může dojít i k překročení 1. SPA. Více: https://t.co/1u0AalHkXm pic.twitter.com/8FeUX8fXVC

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) June 27, 2022

Od 20 hodin vstoupí v platnost výstraha před velmi silnými bouřkami. Ta se týká částí Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje, přičemž bouřky mohou být doprovázeny srážkovými úhrny kolem 50 kilometrů v hodině, většími kroupami či poryvy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině. I tato výstraha vyprší v úterý ráno.

Pro jih Čech platí zesílené varování v krátké době podruhé. Už o víkendu se tam blýskalo a silně pršelo.

Ve Strakonicích byla kvůli dešti v pátek zatopená hlavní silnice za kruhovým objezdem od Českých Budějovic.

Foto: Pavel Orholz, Právo

Meteorologové v pondělí rovněž upravili výstrahu před vysokými teplotami. Pro Prahu a části Středočeského, Ústeckého a Libereckého kraje mohou v pondělí odpoledne překročit 34 °C.

Na většině území republiky s výjimkou příhraničích hor a Vysočiny platí mírnější stupeň varování před vysokými teplotami.

Na východě pak stále zůstává v platnosti i varování před nebezpečím vzniku požárů.

Ilustrační foto

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj