Hrozící pohromu může mírnit novinka v pravidlech. Češi šilhají po náhradě za Sedláka

6 měsíce starý 12

 ČTK

Riga (od našeho zpravodaje) -  Čechy sužuje v Rize nevídaná marodka. Postupně se zranili Jiří Smejkal, Filip Chlapík, Jiří Černoch, Filip Chytil a Lukáš Sedlák, všechno útočníci. Skupinová fáze je přitom sotva v polovině.

A aktuální situace? Smejkal s Černoch hrají. Chlapík by mohl taky, neboť ve středu absolvoval s ostatními trénink v plné zátěži. U Chytila, zasaženého hokejkou do obličeje, je však termín návratu nejasný. U Sedláka, který v posledním utkání proti domácímu Lotyšsku utrpěl zranění v dolní polovině těla, se dokonce spekuluje o konci na turnaji.

Šlo by o vážnou komplikaci, protože Sedlák je se zápisem 3+2 ve třech kláních druhým nejproduktivnějším hráčem Česka.

Bez Sedláka s Chytilem navíc Češi mají jen dvanáct forvardů, což znamená, že s dalším marodem už by nesložili čtyři útoky.

Kdyby se jim to stalo v minulosti, museli by si vzhledem k již uzavřené soupisce poradit. Letos ale ale mohou využít nové pravidlo, které umožňuje zraněného hokejistu nahradit.

"Proces je takový, že doktor pošle report o zraněném hráči doktorovi IIHF, který to posoudí a rozhodne. Pokud uzná, že hráč je zraněný nebo nemocný, může tým nahradit tohoto hráče někým novým," vysvětluje manažer české reprezentace Milan Hnilička.

Pro změnu je pochopitelně nutné, aby šlo o vážné zranění. Hokejistu s modřinou nahradit nejde. Také platí, že když už se marod od mužstva odpojí, nemůže zpátky.

Náhradník musí pocházet z takzvaného "long listu", což je seznam hráčů, který každá reprezentace dodala hokejové federaci IIHF před začátkem šampionátu. Česko zapsalo 70 hráčů do pole a osm brankářů.

Nové pravidlo už využili Švýcaři, kteří za zraněného Calvina Thürkaufa povolali Damiena Riata.

A kdo by v případě potřeby mohl nahradit Sedláka? Jako první se nabízejí hokejisté, kteří neprošli posledními škrty po Českých hrách na začátku května.

"Měli pohovory s trenéry, kteří - protože měli informaci o novém pravidlu - jim řekli, že ještě můžou být povoláni. Měli tedy v rámci možností zůstat v kondici a nerozjet se do světa. Samozřejmě je ale na nich, jak se udržují," líčí Hnilička.

Konkrétně odnesli závěrečné škrty útočníci Hynek Zohorna, Tomáš Hyka, Michal Kovarčík, Radan Lenc a Roman Horák, kterého ale trápilo zranění. Je pravděpodobné, že Sedláka by nahradil někdo z prvních čtyř.

Posila z NHL už je prakticky vyloučená, protože Radek Faksa dohraje s Dallasem konferenční finále možná až po konci světového šampionátu. Ve vyřazovacích bojích farmářské AHL poutá pozornost hlavně Jiří Kulich, ale jeho Rochesteru se daří.

Případná náhrada za Sedláka by musela dorazit rychle. "Podle mého názoru v řádu hodin, sami, vidíte, jaké tempo zápasů tady je," podotýká Hnilička.

Zdroj