Human Rights Watch: Krok ke spravedlnosti v Gaze a Izraeli

před 3 týdny 54

21. 5. 2024

 
Včerejší krok Mezinárodního trestního soudu (ICC) je prvním krokem, který otevírá cestu ke spravedlnosti prostřednictvím spravedlivých soudních procesů.

Mezi pěti jmenovanými hlavními představiteli jsou tři z Hamásu a dva z izraelské vlády.

Na první straně to byl Jahja Sinwar, šéf Hamásu v Gaze, Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri, šéf vojenského křídla Hamásu, a Ismail Hanije, šéf politického byra Hamásu.

Prokurátor uvedl osm samostatných obvinění těchto vůdců Hamásu z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Mezi ně patří mimo jiné vyhlazování, vraždy, braní rukojmí, znásilňování a mučení.

Na druhé straně prokurátor jmenoval Benjamina Netanjahua, izraelského premiéra; a Joava Gallanta, izraelského ministra obrany.

Prokurátor uvedl sedm samostatných obvinění těchto izraelských představitelů z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Mezi ně patří mimo jiné vyhladovění civilistů jako metoda vedení války a vyhlazování a/nebo vraždění.

Mnozí tento krok prokurátora přivítali, ale v některých kruzích se objevily ostré reakce, snad nejvíce ze strany těch amerických politiků (republikánů a demokratů, včetně Bidena), kteří chtějí být viděni, že podporují Izrael.

Někteří tvrdili, že zahrnutím osob z obou stran do své žádosti prokurátor naznačil morální rovnocennost mezi Hamásem a izraelskou vládou. Příznivci Hamásu a příznivci izraelské vlády se proti jakékoli morální rovnocennosti ohradili, každý ze svých vlastních důvodů.

Všechny úřady a bojující strany jsou však povinny dodržovat mezinárodní právo a jeho ochranu civilistů bez ohledu na to, co dělá druhá strana. Karim Khan se k tomu ve svém včerejším prohlášení vyjádřil jasně:

„Dnes znovu zdůrazňujeme, že mezinárodní právo a zákony ozbrojeného konfliktu platí pro všechny. Žádný pěšák, žádný velitel, žádný civilní vůdce - nikdo - nemůže jednat beztrestně.“

Dále správně uvedl, že nic nemůže ospravedlnit braní rukojmích nebo útoky na civilisty a nic nemůže ospravedlnit úmyslné zbavování civilistů, včetně nespočtu dětí, základních životních potřeb.

Bude zajímavé sledovat, co se bude dít dál, až budou soudci ICC rozhodovat o těchto žádostech o vydání zatykače. Očekávejte další pokusy o zasahování do práce ICC, a to jak ze strany USA (které mimochodem nejsou členem ICC), tak i odjinud.

Členské země ICC by měly bránit nezávislost ICC proti těmto nepřátelským tlakům, a to i prostřednictvím jasných prohlášení na podporu nezávislosti soudu.

Včerejší krok prokurátora ICC byl krokem k tolik potřebné spravedlnosti v regionu, a to deset let poté, co ICC poprvé zahájil vyšetřování situace v Palestině. Oběti v regionu na všech stranách si ji zaslouží.

Přečtěte celý článek