Humanitární koridory váznou. Rusové si chtějí určovat trasy

5 měsíce starý 114

Obyvatelé Mariupolu se připravují na evakuaci do Ruska Foto: Profimedia.cz

Humanitární koridory váznou. Rusové si chtějí určovat trasy

„Dnes, 19. dubna, bohužel žádné humanitární koridory nebudou. Intenzivní ostřelování Donbasu pokračuje. Mariupol uvádí, že Rusové odmítli poskytnout koridor pro evakuaci civilistů ve směru na Berďansk. Pokračujeme v náročných jednáních, abychom otevřeli koridory z Chersonské a Charkovské oblasti,” uvedla Vereščuková.

Je to již třetí den po sobě, co se ukrajinská a ruská strana nedohodly na podobě humanitárních koridorů. Berďansk, do kterého chce vláda přesunout civilisty z Mariupolu, se nachází na západ od ostřelovaného přístavu v Záporožské oblasti.

Kyjev v pondělí oznámil, že ruské síly na východě země zahájily novou ofenzivu s cílem dobýt Donbas.

Okupační síly podle všeho umožňují ukrajinským civilistům odejít, ale hlavně do Ruska. Ruská státní agentura TASS uvedla, že z Donbasu a dalších oblastí Ukrajiny přišlo od začátku invaze už 878 tisíc lidí včetně 164 tisíc dětí. „Za posledních 24 hodin překročilo ruskou hranici více než 17 800 osob,” uvedl zdroj TASSu.

Podle agentury bylo zřízeno více než 480 dočasných útočišť pro uprchlíky ve 45 ruských regionech.

Už dříve média informovala o tom, že Ukrajinci končí třeba na Sibiři nebo na Dálném východě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v této souvislosti vyzval Evropskou unii, aby pomohla zastavit vysídlování a deportace a pomohla s návratem Ukrajinců domů.

podpis
Zdroj