Husák tvrdí, že v Teplicích jednal o sportu. Nekomentoval, proč nežádal rozpuštění oslavy

2 měsíce starý 18

Liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák přijel na Policejní prezidium v Praze, s policejním ředitelem Janem Švejdarem řeší svou budoucnost, uvedla v úterý Česká televize. Husák byl na sobotní narozeninové oslavě v teplickém hotelu, Švejdar jeho účast považuje za neomluvitelnou a vyzval Husáka, aby přijal osobní odpovědnost.

Teplice 11:27 26. 1. 2021(Aktualizováno: 11:38 26. 1. 2021)

Šéf Krajského policejního ředitelství Vladislav Husák | Foto: František Vlček / Mafra | Zdroj: Profimedia

Krajské policejní ředitelství v Liberci se k účasti svého ředitele Vladislava Husáka na sobotní narozeninové oslavě v teplickém hotelu Prince de Ligne nevyjádří. Liberecký mluvčí Vojtěch Robovský to zdůvodnil tím, že se událostí zabývá odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia. „Nemůžeme být více konkrétní,“ uvedl. 

Husák mobilní telefon během dopoledne nezvedal. V prohlášení uvedl, že v hotelu měl pracovní jednání.

Na teplické oslavě byl kromě Paroubka a Hniličky i krajský policejní ředitel Husák

Číst článek

Husák prohlášení zaslal webu PressPort Magazín, který provozuje Marek Přibil, jenž se objevil v roce 2017 na nahrávkách s Andrejem Babišem (ANO). Na nich se domlouvali na materiálech proti premiérovým politickým oponentům v době, kdy byl Přibil zaměstnancem Mf Dnes (deník patří do skupiny MAFRA, jež vlastní koncern Agrofert).

Šéf libereckého policejního ředitelství Husák uvedl, že v hotelu měl domluvené setkání s Milanem Hniličkou a Jiřím Šlégrem o sportovní unii. Neupřesnil jaké.

„To, že se v místě koná ještě rodinné setkání pana Bendy, jsem zjistil až na místě. Po zmíněné schůzce jsem následoval oba další účastníky a panu Bendovi jsem velmi krátce formálně pogratuloval,“ uvedl Husák pro web. Nezdůvodnil, proč účastníky neupozornil, že oslavy nejsou za nynější situace legální, a proč nepožádal o její rozpuštění.

Husák v hotelu přespal, což nepovažuje za porušení nařízení, odvolal se právě na to, že měl pracovní setkání. To, že zůstal v hotelu, zdůvodnil večerní hodinou, povětrnostními podmínkami a únavou.

Husákovo vyjádření se pokoušela získat i Česká televize, jejíž reportéři spolu s CNN Prima na něj čekali před domem. Husák ale jen řekl, že vyjádření dal písemně a věcí se zabývá odbor vnitřní kontroly a že o záležitosti bude určitě mluvit s policejním prezidentem. Na dotaz, zda odstoupí, neodpověděl.

Hejtman ho k rezignaci nevyzval

Sobotní oslava znamenala porušení několika vládních nařízení proti šíření koronaviru. K vyvození osobní odpovědnosti vyzval Husáka ministr vnitra Jan Hamáček i policejní prezident Jan Švejdar.

Hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) od Husáka očekává veřejnou omluvu, k odstoupení ho nevyzývá.

Paroubek, Hnilička i Šlégr. Desítky lidí o víkendu slavily v teplickém hotelu exposlance Bendy

Číst článek

„Pokládám ho za policejního ředitele s mimořádnými zkušenostmi a organizačními schopnostmi. O to víc mě jeho chyba mrzí a očekávám jeho veřejnou omluvu za toto selhání. Nehodlám se ale připojovat k mediálně vděčným výzvám k odstoupení. Důsledky ze svého pochybení může vyvodit pouze pan ředitel nebo policejní prezident jako jeho nadřízený v kázeňském řízení,“ uvedl Půta v písemném prohlášení.

Narozeninové oslavy podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy se účastnili i předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO), místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr nebo expremiér Jiří Paroubek. Hnilička po kritice rezignoval na poslanecký mandát.

Sobotní oslavu prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21.00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

ČTK

Zdroj