Hustý dým a následná zkáza. Podívejte se na záběry potápějícího se křižníku Moskva

5 měsíce starý 133

Kyjev uvádí, že křižník Moskva minulý týden zasáhly dvě ukrajinské střely, loď šla poté ke dnu a podle ukrajinské pobřežní stráže se posádka zřejmě utopila. Ruské ministerstvo obrany pouze připustilo, že v důsledku požáru na křižníku explodovala munice. Uvedlo, že „celá posádka“ byla evakuována.

Loď se podle Moskvy potopila až později, a to v důsledku špatného počasí, když byla poškozená vlečena do přístavu. V sobotu ruské ministerstvo obrany zveřejnilo videozáznam z přehlídky v Sevastopolu, na kterém byli podle něj námořníci z potopené lodi.

Podle ruského nezávislého listu Novaja Gazeta Europe ale zahynulo na 40 ruských vojáků a desítky dalších se pohřešují či utrpěly zranění. Novináři o tom informovali s odvoláním na matku jednoho z námořníků. Ruské úřady ovšem žádnou oběť neoznámily a tvrdí, že všech přibližně 500 členů posádky je naživu.

Dlouho se čekalo na záběry, které ukazují, jak šel křižník ke dnu. Ty se objevily v pondělí dopoledne a ihned se staly hitem internetu.

Podle ruských médií byl křižník Moskva sestaven v sovětské éře na Ukrajině a do služby vstoupil počátkem 80. let minulého století. Moskva toto plavidlo dříve nasadila v konfliktu v Sýrii, kde poskytovalo ruským silám v zemi námořní podporu.

„Potopení křižníku je těžká ztráta z bojového i symbolického pohledu. I nejelitnější části ruského vojska jsou totiž zranitelné a boří se mýtus o chrabré a neporazitelné ruské armádě,“ zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Šír.

Zdroj