Hvězdný maďarský bruslař nesmí na olympiádu. Nebyl uctivý k Číně

3 měsíce starý 20

Csaba Burján v roce 2018 při oslavě týmového olympijského zlata Foto: Profimedia.cz

Hvězdný maďarský bruslař nesmí na olympiádu. Nebyl uctivý k Číně

Burján je přitom držitelem historicky prvního maďarského zlata ze zimních olympijských her, když v Pjongčchangu v roce 2018 byl členem štafety na 5000 metrů. Byl také členem zlaté štafety na mistrovství Evropy v roce 2019.

Web 444.hu v této souvislosti připomíná, že v prosinci 2019 cestovala maďarská reprezentace z Japonska do Číny. V Šanghaji je zdrželi na letišti a Burján na to reagoval statusem na sociální síti „F*cking China”. To natolik pobouřilo čínského trenéra maďarské reprezentace Čang Čin Lina, že se obrátil se stížností na vedení maďarského bruslařského svazu.

„Nemůžu trpět, aby maďarský rychlobruslař a olympijský vítěz měl rasistické poznámky na adresu Číny,“ uvedl ve své stížnosti trenér.

Maďarský bruslařský svaz se trenérovi omluvil a Burján dostal v únoru 2020 roční zákaz startu v maďarských barvách. Trenérovi to však zjevně nestačilo a na pekingskou olympiádu ho nenominoval. „Burjánovi bude v září 28let a asi už nebude mít šanci dostat se na další zimní olympijské hry,“ uvedl web 444.hu.

podpis
Zdroj