„I kdyby tam hlídka zůstala, bylo by to kontraproduktivní.“ Policie představila závěry šetření střelby, hájila postup před ní

před 1 měsíc 142

Téměř po šesti měsících policie a státní zástupkyně přednesly na jednání sněmovního bezpečnostního výboru nové informace k hromadné střelbě na pražské filozofické fakultě.

Kromě nových skutečností se na tiskové konferenci jednotlivé složky vyjádřily i k výsledkům vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů a k tomu, co může policie systémově zlepšit.

Policie především přiznala, že už před střelbou věděla, že pachatel může být vysoce nebezpečný, měla podezření, že zavraždil svého otce; věděla i to, že vlastnil typově stejnou zbraň jako vrah v Klánovickém lese o necelý týden dřív.

Šéf pražské policie Petr Matějček popsal především činnost policie před samotným zákrokem.

Ve 12.19 volala záchranářům pachatelova kamarádka a uvedla, že od něj obdržela SMS, ve které se loučí a píše, že si vezme život. Záchranka následně požádala o spolupráci při otevření bytu v Hostouni s tím, že muž má psychické problémy a kamarádce se už neozývá. Podle Matějčka tak žádná indicie o pachatelově úmyslu před samotným zákrokem nezazněla.

„Až postupně získáváním dalších informací jsme zjistili, že ta osoba může být nebezpečná, a postupně jsme nasazovali další síly, za tím si stojím,“ dodal Matějček.

Podezření na vraždu u pachatelova otce

Následně Matějček popsal, že ve 13.10 pražská policie obdržela zprávu o události v Hostouni.

„Policie poté získala informace od pachatelovy matky, že střelec by měl jet na výuku do Prahy,“ řekl ředitel. V dalších pěti minutách už pražský operátor vyhlašoval na jednotlivých kanálech krajského i obvodních ředitelství, že se pátrá po osobě, která vyhrožuje sebevraždou, může být nebezpečná a může mít spojení s násilným činem.

„Věděli jsme, že v Hostouni byla nalezena mrtvola, nejprve se pracovalo s tím, že je to sám pachatel, protože vyhrožoval sebevraždou, pak se to eliminovalo s tím, že to je jeho otec,“ doplnil Matějček.

„Věděli jsme, že je tam podezření na násilnou smrt, že vrahem může být pachatel,“ dodal. Následně podle něj policisté zjišťovali indicie k hledané osobě.

„První indicie byla, zda vlastní zbraně. Zjistilo se, že osoba má na sebe legálně držené zbraně, a to ve velkém počtu. Jedna zbraň mezi nimi byla typově stejná jako zbraň použitá v Klánovickém lese, Glock. Jako policistovi mi to

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přečtěte celý článek