Identifikovali jsme vraha z Mariupolu. Pátrání po dalších pokračuje, nikdo neunikne, oznámili Ukrajinci

2 měsíce starý 21

Rusové srovnali se zemí divadlo v Mariupolu | FOTO: Ministerstvo zahraničí Ukrajiny / se souhlasem

Poradce starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko oznámil na svém telegramovém kanále, že se podařilo identifikovat ruského velitele, který v loňském roce vydal příkaz k úmyslnému bombardování civilních cílů v Mariupolu. Na zjištění podrobností se podílela mezinárodní zpravodajská komunita InformNapalm.

„Byl identifikován vrah číslo jedna lidí z Mariupolu. Ten, kdo nařídil a dohlížel na bombardování činoherního divadla, porodnice a dětské nemocnice. Od prvních týdnů jsme zjistili, že letadla, která bombardovala Mariupol, startovala z letiště Primorsko-Achtarsk,“ napsal Andrjuščenko, podle kterého rozkaz vydal velitel jednotky, která byla na letišti dislokována. Oním velitelem je plukovník Sergej Atroščenko, jenž je velitelem vojenské jednotky 75387, tedy 960. útočného leteckého pluku Ruské federace. Právě tento letecký pluk je umístěn na letišti Primorsko-Achtarsk.

Andrjuščenko se narodil 5. května 1981 ve městě Ovruch v Žytomyrské oblasti, poté žil v Lipecku a Voroněži. Jako voják sloužil určitý čas ve městě Gvardiyske na okupovaném Krymu. V současné době bydlí v bytě v Primorsko-Achtarsku.

Ani ne měsíc po vpádu na Urkajinu uskutečnilo ruské letectvo 16. března 2022 nálet na Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo v Mariupolu, v němž se ukrývalo několik stovek, možná až tisíc, místních civilistů. Záměrným útokem na tento kryt spáchalo podle ukrajinské strany Rusko jeden z největších válečných zločinů celé války. Při útoku totiž zahynulo minimálně 300 lidí, nejhorší odhady hovoří až o 600 obětech.

Poté, co se Rusům podařilo Mariupol obsadit, začali s cílenou likvidací všech důkazů o tomto činu. Budovu divadla zbourali, aniž by z ní vynesli ostatky zahynuvších civilistů.

„Najdeme nejen velitele, ale kompletně celý tým, aby k odplatě došlo dříve, než dojde k deokupaci. Jemu a všem pilotům – vrahům,“ vzkázal Andrjuščenko.

Zdroj