Ilustrátor Němeček kreslí Čtyřlístek od rána, nyní pracuje na dvojčísle

před 4 měsíce 82

foto Ilustrační foto - Autor dětského komiksu Čtyřlístek Jaroslav Němeček ukazuje návrh plakátu na nový film Velké dobrodružství Čtyřlístku během rozhovoru, který poskytl reportérovi ČTK 15. února 2019 v redakci Čtyřlístku v Praze.

Praha - Autor dětského komiksu Čtyřlístek Jaroslav Němeček vstává v osm hodin a od devíti maluje. Postavičky kocoura Myšpulína, prasátka Bobíka, zajíčka Pindi a psí slečny Fifinky se v časopise dočkaly již 750 pokračování. První díl vyšel 15. května 1969. Nyní vznikají díly 751 a 752, které se objeví v podobě dvojčísla. Němeček to řekl v rozhovoru s ČTK.

"Někdy chodím pracovat ještě dříve, zatímco (moje žena) Lucinka se ještě šlechtí. Pak doma do jedné hodiny kreslím, čas od času musím zajít do kanceláře přinést to ukázat synovi Vítovi, který pracuje jako šéf rodinného vydavatelství Čtyřlístku a je na mě přísný," uvedl Němeček.

Čtyřlístek bude mít letos 55. výročí od svého vzniku a jeho autor, ilustrátor Jaroslav Němeček, oslaví 20. února osmdesátiny. Při této příležitosti se na radnici v pražských Modřanech, odkud Němeček pochází, koná do 7. března výstava Čtyřlístkománie. Program České televize Déčko začal vysílat sedmidílný večerníček Čtyřlístek režiséra Michala Žabky, dalších šest dílů vznikne do konce května. Loni o Vánocích odvysílala Česká televize dokument s názvem Čtyřlístek má rodiče, který přibližuje Němečka i jeho manželku Lucii. Protagonistou dokumentu je i jejich syn Vítek, který rodinný podnik převzal. Hovoří v něm i Němečkova dlouholetá spolupracovnice a textařka Ljuba Štíplová a na ni navazující scenáristka Hana Lamková.

Spoluscenáristou dokumentu je Miloslav Šmídmajer, který v minulosti pracoval na dokumentech přibližujících život Jana Wericha, Milana Kundery nebo Miroslava Horníčka. "Čtyřlístek se ocitnul v dobré společnosti," konstatoval s úsměvem Němeček.

První číslo Čtyřlístku vytvořil Němeček v roce 1969 společně se svou manželkou Lucií na jejich chalupě u Doks na Českolipsku. Náklad 30.000 kusů byl rozebrán, a tak pokračovali dalšími díly. Od sedmého dílu příběhy začala psát Ljuba Štíplová, která zemřela v roce 2009. Po roce 1990 příběhy psali i další spolupracovníci. Z jejich námětů vybírají ty nejlepší. V sešitech vycházejí vedle Čtyřlístku i další kreslené příběhy. "Je to konkurence na správném místě, protože je u nás," podotkl Němeček.

Čtyřlístek, který od roku 1969 oslovuje již několikátou čtenářskou generaci, před lety dosáhl náklad až 220.000 kusů. Nyní se i v konkurenci zahraničních časopisů pohybuje kolem 66.000 výtisků. Časopis v současnosti vychází dvanáctkrát do roka, z toho čtyřikrát ve formě dvojčísla. Kromě toho redakce nabízí Mini Čtyřlístek pro děti předškolního věku a Čtyřlístek Speciál pro starší. Také se objevilo již 22. knižní vydání vybraných dobrodružství přátel z Třeskoprsk. "Za pětapadesát let, které uplynuly od prvního čísla, se nestalo, aby Čtyřlístek nevyšel podle nasmlouvaného termínu," zdůraznil Němeček.

Ilustrátor, který má na svém kontě i jiné komiksy, například Čaroděj Huriáš a Rexík, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Od Čtyřlístku "odpočívá" tvorbou keramiky. Pro dolnorakouské město Retz vytvořil kašnu a sochu svaté Margarety, spolupracoval také na vytváření replik egyptských hrobek.

Přečtěte celý článek