Index PES je 71 bodů. Stále se drží na čtvrtém stupni

1 měsíc starý 15

Index rizika epidemie covidu-19 v Česku, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci, zůstává druhý den se 71 body ve čtvrtém stupni. Do něho se dostal v neděli po devíti dnech v nejvyšším, pátém stupni. Opatření přitom pátému stupni odpovídají od neděle, uzavřít se například musela většina obchodů. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. V pátém stupni je z krajů pouze Moravskoslezský, ostatní jsou ve čtvrtém.

Covidové odělení nemocnice v Libereci | Foto: ČTK / ČTK

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Zjednodušené reprodukční číslo dnes kleslo na 0,89, při hodnotě pod 1 epidemie zpomaluje. Další tři parametry ovlivňující hodnotu indexu se ale zhoršily, ke zvýšení skóre to ale zatím nevede. Zhoršila se zejména nákaza mezi seniory a počet nových případů za posledních 14 dnů.

Pokud index po poklesu v nižším stupni rizik setrvá sedm dnů, měla by vláda posuzovat případné zmírnění opatření.

Toto pravidlo má ale pouze orientační funkci. Údaje z posledních dní navíc nejsou podle dřívějšího vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška příliš reprezentativní. Na testy o vánočních svátcích totiž chodilo výrazně méně lidí než předtím a jsou to podle Duška hlavně lidé s příznaky a ti, které na test poslal lékař.

V naprosté většině krajů je index PES na úrovni čtvrtého stupně od neděle. Ještě v sobotu byla většina krajů v pátém stupni. Moravskoslezský kraj se dnes vrátil do pátého stupně, protože si připsal čtyři body za zhoršení počtu nově nakažených seniorů nad 65 let na 100.000 obyvatel. Tři kraje dělí od pátého stupně jeden bod, jde o Liberecký, Královéhradecký a Zlínský. Nejnižší je skóre nadále v Praze, která s 61 body zůstává na spodní hranici čtvrtého stupně.

Jedinou cestou, jak se ze současné epidemické situace dostat a ochránit životy lidí, je podle lékařů a politiků očkování. To začalo v Česku v neděli. Lidé mohou pomoci snížit riziko nákazy také tím, že budou nadále dodržovat pravidlo 3R, tedy nošení roušek, dezinfikování rukou a dodržování dvoumetrových rozestupů.

Darujte ověřené místní informace. Digitální předplatné Deník.cz můžete svým blízkým pořídit již od 249 Kč. Více informací zde.

Autor: ČTK

Zdroj