Index rizika epidemie covidu v ČR mírně klesl na 84 bodů ze sta

1 měsíc starý 8

foto Ilustrační foto - Zdravotník odebírá vzorek 16. prosince 2020 v Plzni. Ve stejný den začalo testování na nemoc covid-19 prostřednictvím antigenních testů pro každého zájemce. Testování je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Praha - Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Důvodem snížení indexu je pokles tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,18. PES zůstává na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti.

Současná protikoronavirová opatření, která odpovídají pátému stupni PES, mají podle rozhodnutí vlády platit nejméně do 22. ledna. Vláda projednává úpravu tabulky opatření PES, kdy by některé kulturní a sportovní akce nebo třeba ubytování byly umožněny s negativním testem na covid-19. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že upravená tabulka opatření by mohla být ideálně platná právě od 22. ledna.

Zdroj