Indičtí vojáci našli na ledovci Siačen po 38 letech tělo mrtvého kolegy

1 měsíc starý 28

foto Indičtí vojáci nesou rakev s ostatky svého kolegy, které našli po 38 letech na ledovci Siačen v Kašmíru, 17. srpna 2022.

Dillí - V Kašmíru našli po 38 letech pozůstatky vojáka, který byl vyslán v 18členné skupině na ledovec Siačen na hranici mezi Indií a Pákistánem. Informovala o tom agentura AP. V roce 1984 skupinu smetla lavina, ale našla se těla pouze 13 vojáků, pět zůstalo nezvěstných.

V pondělí objevili indičtí vojáci na ledovci lidské pozůstatky s osobní známkou, která umožnila mrtvého identifikovat. Je to Čandra Šekhar, jeden z pohřešovaných, uvedla armáda.

Šekhar byl členem první indické armádní jednotky určené roku 1984 k okupaci 76 kilometrů dlouhého ledovce Siačen, jenž leží vysoko v pohoří Karákóram v kašmírské horské oblasti Ladákh. Vojáci v té době sváděli boje s Pákistánci, kteří kontrolují část rozděleného Kašmíru. Indie i Pákistán si dělají nárok na celý Kašmír.

Jak píše AP, ledovec Siačen je považován za nejvýše položené bojiště na světě. Před vysláním indických vojáků na něm lidé nebyli. Později oba sousedící státy rozmístily své vojáky na místa v nadmořské výšce 6700 metrů a ledovec se stal místem nekonečných půtek. Víc indických a pákistánských vojáků ale zemřelo v důsledku tvrdých přírodních podmínek na svých stanovištích než v boji.

Roku 2017 tři laviny připravily o život 20 indických vojáků, o pět let dříve lavina zabila na pákistánské straně Kašmíru 140 lidí, mezi nimi 129 vojáků. Veškerá dosavadní jednání o demilitarizaci Siačenu byla neúspěšná.

Šekharovy pozůstatky dnes byly převezeny letecky do jeho rodné vesnice ve státě Uttarákhand na severu Indie. Armáda mu připravila vojenský pohřeb s veškerými poctami.

Zdroj