Indie hlásí rekordních 360 tisíc nakažených koronavirem. Vlna podle Češky postihla celé obyvatelstvo

1 měsíc starý 19

Druhá nejlidnatější země světa s téměř 1,4 miliardy obyvatel hranici 200 tisíc úmrtí po covidu-19 překonala jako čtvrtá na světě po Spojených státech, Brazílii a Mexiku. Mnoho odborníků se přitom domnívá, že skutečné počty infikovaných jsou výrazně vyšší.

Za posledních 24 hodin se v Indii podle agentury Reuters potvrdilo rekordních 360 960 nových případů koronavirové nákazy. Agentura AP uvedla údaj 362 757. Celková bilance nakažených od začátku pandemie tak činí skoro 18 milionů, odborníci nyní upozorňují na tamní nebezpečnější mutaci viru.

Městské vlády vytyčily pozemky na pohřebiště

„Já si nemyslím, že se něco nezvládlo, ale pokazilo se. Hlavní problém té současné druhé a kritické vlny nastal v momentě, kdy se tady ve velmi krátké době potkalo několik mutací. První vlna se týkala podobných pacientů jako v západním světě, starších a nemocných, ta druhá vlna postihla velmi kriticky veškeré obyvatelstvo,“ sdělila ve Studiu 6 Češka žijící v Indii Blanka Jeetendra Varma.

Případů může být více, než se oficiálně uvádí, země má však díky své mladé populaci nižší úmrtnost než západní státy. „V Indii se nikdy netestovalo plošně, ale trasovaní tady bylo poměrně dost důsledné od samotného začátku,“ uvedla Jeetendra Varma s tím, že nejvíce přeplněné jsou státní nemocnice. Připravena na situaci nejsou ani krematoria.

„Tady v Indii ne všichni pacienty umírají v nemocnicích, umírají doma a ve svých městech. Dočetla jsem se, že zemřelí jsou spalovaní na silnicích, to není pravda. Městské vlády musely vytyčit pozemky na pohřebiště, kde se zemřelí spalují. Tyto pozemky jsou posvátné jako naše hřbitovy, není pravda, že by se zemřelí spalovali kdekoliv,“ sdělila s tím, že v Indii probíhají kremace buď tradičním způsobem na otevřeném ohni, nebo v krematoriu.

Současná situace prý nastala velice rychle. „Dramatický vzestup nastal během tří až čtyř týdnů, ta země na to nebyla připravená. Během posledních šesti měsíců docházelo k uklidnění, kdy klesaly počty nakažených. Začátkem roku tady byl naprostý klid, nic nenasvědčovalo tomu, že by se toto mohlo stát, navíc se začalo očkovat,“ sdělila Jeetendra Varma. Podle ní ale Indie situaci zvládne.

Poslední rekordní přírůstek infikovaných Indie zaznamenala v pondělí, kdy hlásila 350 tisíc nově nakažených. Šlo přitom o pátý globální denní rekord v řadě. Celková bilance úmrtí po nemoci covid-19 vystoupila na 201 187, v uplynulém týdnu přitom přibývalo více než dva tisíce obětí denně.

První úmrtí po nemoci covid-19 Indie zaznamenala 12. března loňského roku ve státě Karnátaka. Hranici prvních 50 tisíc obětí překonala po pěti měsících. V říjnu počet mrtvých dosáhl 100 tisíc, letos v lednu 150 tisíc. Počty nově zemřelých poté klesaly zhruba do poloviny března, kdy opět začaly strmě narůstat.

Zdroj