Indonésie pokračuje v pátrání po ponorce, do akce se zapojily válečné lodě

1 měsíc starý 14

Podle serveru BBC se do pátrání po zmizelém plavidle zapojilo šest indonéských válečných lodí a vrtulník. V akci jsou čtyři stovky lidí.

Už ve středu našlo indonéské námořnictvo ropné skvrny v oblasti, kde se měla ponorka cvičně ponořit. Podle námořnictva mohou skvrny naznačovat, že ponorka měla problémy, nebo mohou být signálem vyslaným posádkou. Místo dál prozkoumává sonar.

Ponorka se může ponořit bez negativních následků do hloubky 250 až 500 metrů pod hladinou moře. „Větší hloubka může být už nebezpečná či smrtelná,“ uvedl viceadmirál Julius Widjojono. V oblasti může hloubka mořského dna dosahovat až 1500 metrů.

Ponorka KRI Nanggala-402, která byla vyrobena v roce 1977 v Německu, se v úterý účastnila vojenského cvičení. „Po nácviku torpédování ale nenahlásila výsledky, jak bylo plánováno,“ uvedl mluvčí námořnictva.

Indonéské námořnictvo má pět ponorek, žádné havárie je až dosud nepotkaly. 

V souvislosti se zmizením indonéského plavidla připomněla BBC nehodu argentinské ponorky z roku 2017. Plavidlo se 44 lidmi na palubě se podařilo najít ve vodách jižního Atlantiku až rok po zmizení, podle vyšetřovatelů se ponorka pod vysokým tlakem vody zhroutila do sebe.

Zdroj