Indonéská sopka Merapi vychrlila popel a lávu. Nejsou hlášené žádné oběti

4 měsíce starý 9

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi v sobotu vychrlila oblaka popela a lávu, která stéká po jejích svazích. Obnovená aktivita si nevyžádala žádné oběti, informovala agentura AP.

Jakarta 13:24 27. března 2021 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi v sobotu vychrlila oblaka popela a lávu, která stéká po jejích svazích | Foto: Devi Rahman / INA Photo Agency / Sipa USA | Zdroj: Reuters

Šéf jakartského vulkanologického střediska Hanik Humaida řekl, že se popel dostal do výšky 200 metrů a z hory se ozývá dunění.

Indonéská sopka Merapi chrlila po třech týdnech znovu popel, erupce byla slyšet na třicet kilometrů

Číst článek

Mraky prachu se od rána z kráteru vznesly osmkrát, stejně jako se z něj uvolňovalo kamení, láva a plyn. Podle Humaidy láva stekla až do dvoukilometrové vzdálenosti dolů po svazích.

Merapi se tyčí do výšky 2968 metrů a leží na hustě obydleném ostrově Jáva. Je nejaktivnější z desítek indonéských vulkánů a v nedávné době vybuchla několikrát.

Vulkanologické centrum vyzvalo vesničany žijící v jejím okolí, aby od kráteru zůstali aspoň v pětikilometrové vzdálenosti. Při své minulé velké erupci v roce 2010 Merapi zabila 347 lidí.

Guguran dini pagi dan Awanpanas Guguran Merapi hari ini pic.twitter.com/mec6LvApJF

— VolcanoYT (@VolcanoYTz) March 27, 2021

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdroj