Indonéské aerolinky ztratily kontakt s boeingem letícím z Jakarty

1 měsíc starý 21

„V tomto okamžiku věc vyšetřujeme a koordinujeme s pátrací a záchrannou agenturou Basarnas a orgánem pro bezpečnost dopravy KNKT. Další informace zveřejníme, jakmile budeme vědět více,“ uvedla mluvčí tamního ministerstva dopravy Adita Irawatiová.

Podle serveru Flightradar24, který zveřejňuje podrobné údaje o letech, se stroj propadl o víc než tři tisíce metrů za méně než minutu. Vše tak nasvědčuje tomu, že se sedmadvacet let starý Boeing 737-500 zřítil do moře nedaleko indonéských břehů. 

„Zatím je předčasné cokoliv definitivně říkat. Nevíme, zda letadlo nouzově přistálo nebo došlo ke katastrofě, kdy se skučně zřítilo. Dá se zatím usuzovat jen to, že let nepokračoval jak měl,“ uvedl pro Českou televizi letecký publicista Martin Velek s tím, že pokud se nepodaří navázat spojení, standartně pak dochází ke spuštění operací záchrany. 

Pokud aerolinka ztratí s pilotem kontakt, může to také podle něho být porucha rádia na palubě nebo posádka například nezapnula patřičný odpovídač. „Až v momentě, kdy už je jasné, že letadlo nemůže být ve vzduchu, protože nemá palivo, pak je důvod se domnívat, že k havárii skutečně došlo,“ doplnil. 

A dodal,  že rozhodně věk letadla - v tomto případě zmíněných 27 - není tak důležitý parametr jako jeho dobrá údržba.

Další podrobnosti připravujeme.

Zdroj