Inflace a krize? Nevadí, na českých aukcích s uměním lidé utratili 1,6 miliardy

3 měsíce starý 40

„Je vidět, že inflace, energetická krize a nejistota způsobená válkou na Ukrajině neutlumila chuť sběratelů kupovat umělecká díla. Zároveň se vlastníci uměleckých děl nebáli dát i velmi kvalitní díla do aukcí, protože viděli, že je letos mohou prodat za velmi dobré ceny,“ uvedl Jan Stuchlík, šéfredaktor serveru Artplus.cz, který se specializuje na trh s uměním.

Ve srovnání s loňským rokem, kdy obrat činil 1,46 miliardy korun, by tak měl být letošní obrat zhruba o deset procent vyšší, na tuzemských aukcích výtvarného umění utratili lidé více než 1,6 miliardy korun.

Fakt, že aukční síně mají za sebou velmi dobrý rok, je vidět i z podílů prodaných a neprodaných položek v aukcích. Ve srovnání s rokem 2021 podíl prodaných položek vzrostl. „Podle předběžného odhadu se aukčním síním podařilo letos na sálových aukcích prodat polovinu nabízených děl. I to je dosud historicky nejvyšší hodnota,“ doplnil.

Jako jeden z ukazatelů podoby aukčního trhu odborníci uvádějí také sumu, která by byla potřeba ke koupi deseti nejdražších děl roku. I ta byla letos rekordní, činí 391,7 milionu korun včetně aukční provize. Proti roku 2021 jde o nárůst o téměř 21 milionů korun. Rekordní prodej obrazu Staropražský motiv od Bohumila Kubišty touto statistikou výrazně zahýbal. Prodal se za 123,6 milionu korun, což bylo o 43 milionů korun více než jednička z roku 2021, Cirkus od Toyen prodaný za 79,56 milionu korun.

Kubištův Staropražský motiv z roku 1911 drží aktuálně rekord českých aukcí. Letos na jaře posunul na druhé místo aukčního žebříčku obraz Františka Kupky Divertimento II, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun.

Zdroj