Iniciativa žádá po vládě větší zapojení do pomoci v Gaze i tlak na příměří

před 2 měsíce 42

foto Ilustrační foto - Palestinci u zničeného vozu Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v Pásmu Gazy. Pod budovou úřadu našli izraelsští vojáci tunely palestinského hnutí Hamás. 8. února 2024.

Praha - Větší zapojení do mezinárodní pomoci v Gaze a tlak na uzavření příměří žádá po české vládě iniciativa Mluvme o tom, do které se zapojili bývalá ombudsmanka Anna Šabatová a další lidé věnující se problematice lidských práv. Ve výzvě vládě, kterou má ČTK k dispozici, uvádí, že nestačí vyjadřovat záměry, ale je třeba okamžitě jednat a hledat cesty, jak dostat pomoc ke strádajícím civilistům. V opačném případě hrozí humanitární katastrofa, píšou. Vyjádření vlády ČTK zjišťuje.

Pod výzvou jsou vedle Šabatové podepsáni například politoložka Zora Hesová, lidskoprávní aktivistka Anna Hradilková nebo vysokoškolský pedagog Filip Outrata. Navazují na dopis, ve kterém přes 80 osobností na začátku února kritizovalo mimo jiné bezvýhradnou podporu současné izraelské vlády ze strany kabinetu Petra Fialy (ODS).

Signatáři výzvy pod hlavičkou občanské komunikační platformy Mluvme o tom nyní v dopisu s pondělním datem uvádějí, že oceňují některé vstřícné kroky vlády i pětimilionovou humanitární pomoc. "Nicméně se domníváme, že vzhledem k tomu, že obnova zničené Gazy potrvá roky, je taková pomoc nedostatečná, a žádáme, aby se naše vláda větší měrou připojila k mezinárodní pomoci," stojí v dopisu.

Kvůli pokračujícím bojům v Gaze hrozí hladomor, je problém s lékařskou péčí a doručováním humanitární pomoci, takže je nutné činit neodkladné kroky, uvádí. Humanitární pomoc a diplomatické řešení jsou více než naléhavé, tvrdí. "Nestačí vyjadřovat záměry, ale je třeba okamžitě jednat a hledat cesty, jak nutnou pomoc strádajícím civilistům poskytnout," píšou.

Vláda by měla podle signatářů využít své kontakty a ve spolupráci s EU a USA vyvinout tlak na izraelskou vládu směrem k uzavření příměří a dohody s arabskými státy. Kabinet by měl také zahrnout pomoc Gaze do svých dlouhodobých humanitárních a rozvojových strategií nebo aktivně hledat další způsoby humanitární pomoci. Nabízí se například podpora jordánského programu vysílání pomoci vzdušnou cestou nebo přijetí dětí na léčení v ČR, stojí v dopisu. Autoři žádají také veřejné slyšení ve Sněmovně na téma izraelsko-palestinského konfliktu.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na původní výzvu za vládu reagoval slovy, že na postoji kabinetu k podpoře Izraele se nic měnit nebude. Lidské oběti konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás kabinetu nejsou lhostejné, považuje ale za důležité zachovat jasný a srozumitelný postoj. Pevnou podporu Izraeli pak podpořila petice, pod kterou je aktuálně téměř 2500 podpisů.

Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, kdy palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli jako rukojmí do Pásma Gazy. Při prvním klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina z nich. Nyní Hamás stále zadržuje více než stovku lidí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví v Gaze, které ovládá Hamás, zemřelo od začátku izraelské ofenzivy 29.878 Palestinců a přes 70.000 bylo zraněno.

Přečtěte celý článek