Internet se baví volbami: Úhyn dinosaurů z KSČM, volný pád Volného či ponížení Piráti

3 měsíce starý 64

Ve volbách do Poslanecké sněmovny zvítězila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se ziskem téměř 28 procent. Necelý procentní bod za ní skončilo hnutí ANO. Spolu má navíc s druhou opoziční koalicí PirSTAN s přehledem sněmovní většinu, dohromady 108 poslanců.

Premiér Andrej Babiš (ANO) přesto výsledek považuje za úspěšný. Povolební tisková konference se však nenesla v tak pozitivním duchu jako ta v roce 2017. Tehdy si Babiš radostně zavolal na pódium marketingového experta Marka Prchala, aby mu dal pořádnou pusu na tvář.

Tentokrát byl předseda vlády k novinářům chladnější. „Prohráli. Jsou druzí, no,“ řekla Babišova žena Monika před zahájením tiskové konference. Když ji chtěli novináři oslovit během brífinku, premiér zvolal rázným způsobem: „Mojí paní se, prosím vás, na nic neptejte.“

Na třetím místě skončila již zmíněná koalice PirSTAN (15,62 %). Ta by teď ráda utvořila se Spolu novou vládu. Uvnitř uskupení je ale smutným poraženým Ivan Bartoš a Piráti. Zatímco Starostové díky kroužkování obdrželi 33 mandátů, Piráti pouze čtyři. To se dá vzhledem k obhajobě 22 křesel z minulých voleb považovat za debakl.

Ve Sněmovně zůstane pouze Bartoš, Olga Richterová, Jakub Michálek a k nim se nově připojí Klára Kocmanová. Naopak v Parlamentu skončí zvučná jména jako Mikuláš Ferjenčík, Vojtěch Pikal či Ondřej Profant.

Piráti tak na sociálních sítích čelí posměchu. Uživatelé například zmiňují, že by se jejich nově zvolení poslanci s klidem vešli do osobního automobilu, satiricky zmiňován je také početní rozdíl oproti množství nových zákonodárců ze STAN.

Ani hnutí SPD neuteklo mediálním vtípkům, a to i přesto, že na rozdíl od Pirátů obhájilo podobný výsledek jako v předchozích volbách, tedy zhruba 10 procent a 20 poslaneckých křesel.

SPD čelí posměchu z jiných důvodů. Šéf hnutí Tomio Okamura totiž prohrál bratrský kroužkovací souboj se svým bratrem Hayatem (KDU-ČSL). Ten se po neúspěšných kandidaturách do Senátu i Sněmovny stal poslancem, když v Praze získal přes 24 tisíc preferenčních hlasů.

Mladší bratr Tomio jich získal v o trochu méně lidnatém Moravskoslezském kraji „pouze“ kolem 17 tisíc. I přes diametrálně odlišné politické názory se však oba bratři na vzájemnou spolupráci těší.

Na pátém místě a před branami Sněmovny skončila Přísaha (4,68 %). Pro lídra hnutí Roberta Šlachtu teď prý všechno teprve začíná. „Předběhnout stoleté strany po osmi měsících fungování je úžasné,“ řekl v narážce na ještě horší výsledky sociálních demokratů a komunistů.

Podle některých ironicky smýšlejících voličů Přísaha splnila svůj účel, tedy že sebrala mnoho hlasů hnutí ANO a nakonec skončila mimo Sněmovnu. Podobným narážkám čelí i koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků (2,76 %), která měla podobným způsobem brát voliče SPD.

Poprvé od vzniku samostatné České republiky končí v dolní komoře Parlamentu i dvě tradiční levicové strany – ČSSD (4,65 %) a KSČM (3,60 %). V případě komunistů si mnoho lidí po celém Česku připíjelo pivem či šampaňským a jejich nelichotivý výsledek horlivě oslavovalo. „Sice přes 30 let zpoždění, ale přece,“ komentují konec komunistů ve Sněmovně uživatelé na sociálních sítích.

Lidé dokonce přišli s transparenty „Sbohem, soudruzi!“ před sídlo KSČM v pražské ulici Politických vězňů. U vchodových vrat zapálili i svíčky. „Na tento moment jsme čekali 32 let. Konečně je to tady,“ řekla jedna z účastnic komorní oslavy reportérovi CNN Prima NEWS.

Obrovskému výsměchu čelí i sociální demokraté. Šéf ČSSD Jan Hamáček už avizoval, že k 25. říjnu 2021 odstoupí z funkce předsedy strany. Lidé na sociálních sítích si dělají legraci především z pražské „husté dvojky“ ve složení ministryně Jany Maláčové a nestraníka Matěje Stropnického. Ten čelí nařčením, že svým úsilím o křeslo poslance za poslední čtyři roky pohřbil už druhou tradiční stranu.

Podobné vtipy padají také na adresu lídryně pražské kandidátky Volného bloku Jany Bobošíkové. Ta už do Sněmovny kandidovala neúspěšně v letech 2010 a 2013. V uplynulých letech také neúspěšně usilovala o post senátorky i prezidentky.

Volný blok nakonec nepřesáhl 1,5 procenta, a tak nedosáhne ani na státní příspěvek. Celostátní lídr strany Lubomír Volný přitom krátce před uzavřením volebních místností tipoval, že Volný blok vyhraje volby se ziskem 21 procent. Dosluhující poslanec se tak netrefil o necelých 20 procent.

„Samozřejmě rád nejsem. Úplně přesně si připadám jako Žid v Německu za Hitlera,“ komentoval volební debakl. Spokojená asi nebude ani ekonomka Hana Lipovská, kterou poslanci kvůli kandidatuře odvolali z Rady České televize.

Zdroj