Interval očkování se měl dávno prodloužit, plošná vakcinace učitelů byla nesmysl, tvrdí odborníci

3 měsíce starý 20

Prodloužení intervalu mezi jednou a druhou dávkou vakcíny by mohlo zachránit stovky lidských životů, očkování učitelů byl nesmysl. Shodli se na tom v neděli odborníci v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Odborníci uvedli, že v Česku na delším intervalu mezi vakcinacemi panuje odborná shoda. Podle nich to brzdí ministerstvo zdravotnictví coby logistický problém.

Epidemiolog a člen poradního týmu vlády Petr Smejkal řekl, že jediné, co brání prodloužení doby vakcinace, jsou logistické problémy. „Prodloužení doby vakcinace by zachránila stovky životů. Chceme 42 dnů, je na tom odborná shoda, třeba i pan profesor Jiří Beran to prosazuje od začátku. Nevím, proč už to vlastně není,“ uvedl Smejkal. „Ministerstvo namítá, že je to logistický problém. Těch už tady bylo tolik, že chápu, že krajští koordinátoři nechtějí pořád něco měnit. Ale odborně by to bylo správné, logistika by neměla bránit,“ dodal Smejkal.

Beran ve stejném pořadu uvedl, že prodloužení intervalů mezi jednotlivými dávkami prosazuje od samého začátku očkování. „Zásadní chyba byla, že se z toho systému vytáhlo 330 tisíc dávek pro pedagogy, přestože máte 3 miliony lidí, kteří přispívají k úmrtnosti a hlavně zátěži zdravotnického systému. Musíme imunizovat alespoň jednou dávkou vakcíny lidi nad 65 let,“ řekl Beran a podobně jako Smejkal dodal, že nechápe, proč prodloužení intervalů není zavedeno. S tím souhlasí i intenzivista Martin Balík.

Odborníci také uvedli, že nechápou, proč se někde očkují lidé, kteří onemocnění nedávno prodělali, je úplně zbytečné. „Tím, že proděláte covid, jste úplně stejně chráněn, jako kdybyste byl naočkován. Kdo to prodělal, není žádným způsobem ohrožen,“ řekl Beran.

„Každý, kdo má trochu náhled do klinické imunologie, chápe, že očkovat po prodělání koronaviru nedává smysl. Oddálit druhou dávku je velmi správné,“ souhlasí Balík a dodává, že očkovat učitelé dává smysl podle individuální anamnézy, nikoliv plošně.

Šéf České lékařské komory Milan Kubek zopakoval, že očkování je jediná cesta, která nás může vyvést z té krize. „Nemáme jinou možnost než očkovat. Musíme lidem opakovat, že vakcíny jsou bezpečné. Jasná kontraindikace je třeba teplota nebo podobný příznak nemoci, ale jinak je očkování bezpečné. Všichni, kdo můžete, běžte se nechat očkovat,“ vyzval lidi Kubek. Dodal, že ministerstvo zdravotnictví je extrémně těžkopádný úřad. „Navrhoval jsem třeba akci Přivez seniora. Že by cizí člověk přivezl seniora, který nemá šanci se na očkování dostat a sám by pak tento člověk dostal očkovací látku. A byl to pro ministerstvo problém. Všechno je vždycky problém,“ dodal Kubek s tím, že se musí očkovat co nejrychleji a nejpřesněji.

Zdroj