Írán po třech měsících propustil jihokorejský tanker. Na svobodě už je také zadržený kapitán

4 týdny starý 8

Jihokorejský tanker, zadržovaný od ledna Íránem kvůli sporu o uvolnění miliard dolarů držených v Soulu v rámci amerických sankcí, byl v pátek propuštěn a míří od íránských břehů. Na svobodě je podle Soulu také kapitán lodi, informovala v pátek agentura AP. Stalo se tak jen několik hodin před chystanými rozhovory mezi Teheránem a světovými mocnostmi o íránském jaderném programu.

Soul 7:29 9. dubna 2021

Írán propustil zadržovaný jihokorejský tanker | Foto: Wana News Agency | Zdroj: Reuters

Poskytovatel informací o námořním provozu MarineTraffic uvedl na webové stránce informaci, že loď Hankuk Chemi, která plula pod jihokorejskou vlajkou, v pátek ráno opustila u íránský přístav Bandar Abbás.

V Iráku došlo k nejtragičtějšímu útoku za více než rok. Americký ministr jej označil za pobuřující

Číst článek

Jihokorejské ministerstvo zahraničí sdělilo, že Írán propustil tanker i jeho kapitána. Plavidlo podle něj opustilo přístav brzy ráno místního času po dokončení administrativní procedury. Teherán dosud propuštění nepotvrdil.

Hankuk Chemi plul z petrochemických závodů v Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech, když na něj 4. ledna zaútočila ozbrojená jednotka íránských revolučních gard, donutila ho změnit kurz a zakotvit v íránském přístavu.

Írán akci zdůvodnil tím, že tanker znečišťoval Hormuzský průliv. Pozorovatelé ji však ve shodě označovali jako pokus o nátlak na Soul, aby uvolnil íránské miliardy dolarů v jihokorejských bankách, které vláda Jižní Koreje zmrazila v důsledku amerických sankcí proti Íránu.

Jihokorejská diplomacie nesdělila nic k podmínkám, za nichž bylo plavidlo propuštěno. Již v únoru Írán propustil většinu posádky.

Teherán a světové mocnosti by v pátek měly ve Vídni pokračovat v jednání, která mají přispět k ukončení protiíránských sankcí a zároveň přimět Teherán k dodržování dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Tato dohoda umožnila Íránu zbavit se mezinárodních sankcí výměnou za omezení svého jaderného programu. Bývalý americký prezident Donald Trump však dohodu v roce 2018 jednostranně vypověděl a na Írán opět uvalil sankce. Teherán v reakci na to o rok později přestal dohodu dodržovat.

South Korea says Iran has released a South Korean-flagged tanker it seized amid a dispute over billions of dollars held in Seoul pic.twitter.com/Xo4NpXYQ8v

— TRT World Now (@TRTWorldNow) April 9, 2021

ČTK

Zdroj