Írán popravil druhého zápasníka během pěti měsíců. Podle kritiků tím režim demonstruje sílu

2 měsíce starý 18

Írán v pondělí popravil zápasníka Mehdího Alího Hosejního. Sportovec skončil ve vězení v roce 2015, a to kvůli obvinění z přípravy vraždy, k níž mělo dojít během skupinového zápasu. Kritici ale poukazují na nespravedlivý a nejasný soudní proces, stejně tak na nedostatečné důkazy. V zemi nejde o první případ, už loni v září byl popraven sedmadvacetiletý zápasník Navíd Afkari.

Teherán 17:00 26. ledna 2021

Írán patří k zemím, kde je každoročně vykonáno nejvíc poprav - v roce 2019 jich podle lidskoprávních organizací bylo přes 250. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Mehdí Alí Hosejní, mladý zápasník z Andimešku, byl popraven,“ napsal na twitteru Sardar Pashaei, bývalý kouč íránského týmu v řecko-římském zápasu. „Tady je Írán, země smrti, provazu a kulky,“ dodal. 

Někdejší juniorský šampion v této souvislosti vyzval Mezinárodní olympijský výbor, aby kvůli porušování lidských práv zakázal íránskému režimu pořádat sportovní soutěže.

مهدی علی حسینی کشتی گیر جوان اندیمشکی اعدام شد،

اینجا ایران است،

دیار مرگ، طناب دار و گلوله...

15:37 – 25. 01. 2021

98 428

Experti, které oslovil deník Jerusalem Post, se shodují, že si vláda v Teheránu snaží popravami upevnit svou pozici.

„Nejistota íránského režimu se nyní plně projevuje nespravedlivou popravou Mehdího Alího Hosejního,“ je přesvědčena Adelle Nazarinová z washingtonského think-tanku Gold Institute for International Strategy. „Hosejní neměl přístup ke spravedlivému procesu a není jasné, zda byl k přiznání k trestnému činu, který nespáchal, nucen či mučen.“

Podle ní není načasování náhodné. „Íránský režim se cítí slabší než dříve. Tyto popravy měly jeho kritikům vyslat zprávu, že dalším může být kdokoli z nich,“ řekla.

Obdobně to vidí i íránská expertka na lidská práva a aktivistka Mariam Memarsadeghiová. Duchovní vůdce Alí Chameneí tím prý světu i vlastnímu lidu ukazuje, jak jsou vůči režimu bezmocní.

United for Navid

Jak již bylo zmíněno v úvodu, v Íránu nejde o první podobný případ. Loni 12. září byl popraven zápasník Navíd Afkari, který podle obžaloby při protivládních demonstracích ve městě Šíráz ubodal příslušníka bezpečnostních sil.

Jeho advokátka ale tvrdí, že neexistovaly důkazy o vině. A on sám podle své rodiny a lidskoprávních aktivistů tvrdil, že byl k přiznání donucen mučením. Spolu s Navídem byli za účast na demonstraci odsouzeni jeho dva bratři, jeden na 54 a druhý na 27 let vězení. 

Spojené státy kvůli popravě uvalily na Teherán sankce. Po Afkariho smrti se rovněž rozjela kampaň nazvaná United for Navid (Sjednoceni pro Navída).

Její zakladatelka Masih Alínežádová, která se zasazuje o to, aby činy íránského režimu vstoupily do povědomí lidí, se na twitteru ohradila i proti popravě Hosejního

‚Systematické porušování‘

„Víme, že Mehdí Alí Hosejní byl usvědčen z vraždy, ale nemáme o jeho případu, včetně soudu, žádné další informace,“ řekla pro Jerusalem Post Mansoureh Millsová z íránské pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International.

V USA po téměř 70 letech vykonali federální popravu ženy. Uškrtila těhotnou a vyřízla jí dítě

Číst článek

Upozornila, že Amnesty International systematické porušování práv obžalovaných v Íránu dokumentuje. Popravy jsou podle ní často prováděny po nespravedlivých procesech.

„Některým zadrženým je ve vyšetřovací fázi odepřen přístup k právníkovi a následně jsou důsledně používány mučící metody,“ tvrdí.

Organizace dlouhodobě vystupuje proti trestu smrti s tím, že porušuje základní lidská práva, k nimž patří i právo na život, jak je ostatně uvedeno ve Všeobecné deklaraci lidských práv.

‚Spousta výmluv‘

Kritika se podruhé v krátké době snesla i na sportovní organizace. Ani Mezinárodní olympijský výbor, ani Mezinárodní zápasnická federace prý neudělaly dost pro to, aby íránský režim potrestaly za přístup ke sportovcům, kteří nesouhlasí s jeho ideologií.

„Měly příležitost vyslat jasný signál postavením Íránu mimo mezinárodní sport. Místo toho byla vyřčena spousta výmluv, proč nemohou konat,“ prohlásil Rob Koehler, generální ředitel organizace Global Athlete, která se zasazuje o pozitivní změny ve světě sportu.

aur

Zdroj