Írán zadržuje jihokorejský tanker. Hlavní město USA se připravuje na násilné protesty

3 měsíce starý 24

Top události

Teherán provokuje své nepřátele

Írán začal ve svém jaderném zařízení s obohacováním uranu až na 20 procent. Zprávu přinesla agentura Associated Press a následně ji potvrdila Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Tento už dříve zamýšlený krok Íránců zkritizovaly Spojené státy a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle něhož chce obohacováním uranu Teherán získat nukleární zbraň. Íránská armáda také v pondělí zajala v Hormuzském průlivu jihokorejskou těžařskou loď. Tanker podle Íránu porušil zákony na ochranu životního prostředí. Soul aktuálně vyjednává s Teheránem o propuštění lodi i její dvacetičlenné posádky, kterou kromě Korejců tvoří i Indonésané, Vietnamci a Barmánci.    

Trump podpořil demonstranty

Washington D. C. se připravuje na rozsáhlé pouliční nepokoje, které se očekávají během tohoto týdne. Příznivci dosluhujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa hodlají v hlavním městě USA protestovat proti vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena, který podle nich získal křeslo v Bílém domě podvodem. Trump chystané demonstrace podpořil a možná se jich i osobně zúčastní. Washington již povolal k ochraně města Národní gardu a policie varovala protestující, aby si s sebou nevozili střelné zbraně. V noci na dnešek byl také zatčen šéf krajně pravicové skupiny Proud Boys Enrique Tarrio, jenž patří k podporovatelům Trumpa.          

Z trhů a burz 

Americké trhy začaly rok 2021 poklesem, evropské naopak

Evropské akcie zahájily první obchodní den v roce růstem. Investoři zřejmě věří v brzké ekonomické oživení. Index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,67 procenta. Britský FTSE 100 posílil o 1,72 procenta. O 0,06 procenta si polepšil německý DAX a 0,68 procenta přidal francouzský CAC 40. Na americké burzy se naopak vrátily obavy z šíření koronaviru. Index Dow Jones přišel o 1,25 procenta. S&P 500 oslabil o 1,48 procenta a Nasdaq ztratil 1,47 procenta. O více než šest procent klesla hodnota bitcoinu. Propadla se i cena ropy.  

Vyřazení čínských firem zrušeno

Newyorská burza změnila své rozhodnutí z minulého týdne o vyřazení čínských telekomunikačních gigantů ze svých indexů. Stalo se tak prý po další konzultaci s regulačními úřady. Podle odborníků burza firmy nikdy vyřadit nechtěla a jednala na nátlak administrativy prezidenta USA Trumpa. Jeho mandát však skončí 20. ledna. Akcie daných společností - China Unicom, China Telecom a China Mobile v reakci na zprávu prudce vyrostly. První dvě jmenované posílily o více než osm procent, China Mobile přidala sedm procent.  

Tweet dne

The Moscow metro has hired female train drivers for the first time in its recent history. The jobs were previously given only to men because the work was deemed harmful to women’s healthhttps://t.co/Y4mAQ2tJ7c

— The Moscow Times (@MoscowTimes) January 4, 2021

„Moskevské metro poprvé v historii najalo řidičky. Práci dříve vykonávali výhradně muži, protože byla považována za škodlivou pro ženské zdraví.“

Stane se dnes

  • Ve Spojených státech pokračují volby do amerického Senátu, které rozhodnou o tom, v jak silné pozici nastoupí za dva týdny do úlohy prezidenta USA Joe Biden. 
  • V Anglii a Skotsku ode dneška platí plošná uzávěra, která má zamezit šíření pandemie. O prodloužení karanténních opatření bude dnes jednat také Německo. 
  • V Rijádu se koná odložený každoroční summit lídrů arabských států z oblasti Perského zálivu. Očekává se zrušení saúdskoarabských sankcí vůči Kataru.   
  • Berlín zveřejní data o vývoji nezaměstnanosti v Německu za prosinec. 
Zdroj