Íránku, která závodila bez hidžábu, přivítali v Teheránu jako hrdinku

5 měsíce starý 57

Jako hrdinku přivítaly davy Íránců sportovní lezkyni Elnáz Rekábíovou, která o víkendu závodila v Jižní Koreji bez hidžábu. Nadšení lidé si vyložili její gesto jako protest proti íránskému útlaku žen a provolávali jí slávu přímo před příletovou halou. V úterý se přitom její přátelé uvedli, že se sportovkyní ztratili kontakt a že beze stopy zmizela.

Foto: Profimedia.cz

Íránská sportovní lezkyně Elnáz Rekábíová

Článek

Třiatřicetiletá Rekábíová měla při závodě v neděli na hlavě čelenku a vlasy stažené do copu vzadu na hlavě. Na sobě měla dres s barvami íránské vlajky. Po závodu na Instagramu, zřejmě v obavě o vlastní bezpečnost, uvedla, že jí hidžáb z hlavy spadl omylem.

Elnaz Rekabi is welcomed by her family at Tehran's Imam Khomeini Airport this morning.

She competed without a hijab at an Asian climbing competition in Seoul and was later censured and forced into an apology by the Iranian authorities.#مهسا_امینیpic.twitter.com/AlpeDF2fit

— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) October 19, 2022

Přátelé lezkyně tvrdili, že s ní od neděle nemají žádné spojení. Íránský tým odletěl zpět do Teheránu s předstihem a podle některých přátel byl Rekábíové zabaven telefon a pas. V noci na středu se však vrátila do Teheránu.

Stanice BBC informovala, že se Rekábíová zúčastnila asijského šampionátu v boulderingu v Soulu.

Íránská lezkyně závodila bez hidžábu. Zmizela

Blízký a Střední východ

V Íránu se kvůli tématu povinného zahalování žen už měsíc konají protesty, které přerůstají v protivládní demonstrace.

Zdroj