Íránský prezident odmítl rozhovor CNN. Novinářka Amanpourová si totiž odmítla vzít hidžáb

1 týden starý 10

Amanpourová poznamenala, že požadavek na hidžáb při rozhovoru Raísího asistent zdůvodnil „situací v Íránu“.

V Íránu již sedm dní trvají protesty, které propukly po úmrtí 22leté Mahsy Amíníové. Tu zatkla mravnostní policie v Teheránu za porušení pravidel nošení hidžábu. Žena upadla do kómatu a několik hodin po zadržení a zemřela.

Podle rodiny byla předtím zdravá. Na sociálních sítích se objevily informace, že Amíníová byla zbita. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle íránské organizace lidských práv IHR nynější protesty v Íránu nepřežilo 31 osob.

Otázka úcty

Rozhovor se CNN měl být Raísíův první v USA, kam přiletěl na 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Amanpourová poznamenala, že byla na rozhovor připravená, když jeden z poradců íránského prezidenta vznesl požadavek, aby si vzala hidžáb.

„Jsme v New Yorku, kde není žádný zákon ani tradice vztahující se k pokrývkám hlavy,“ uvedla na Twitteru. Poradce podle novinářky dal jasně najevo, že rozhovor neproběhne, pokud si hidžáb nevezme, a řekl, že je to „otázka úcty“.

Tým Amanpourové rozhovor za těchto podmínek odmítl. Novinářka požadavek íránského prezidenta označila za bezprecedentní a nečekaný. Raísí byl zvolen loni a letos v srpnu podepsal seznam nových nařízení, která rozšiřují postihy za nenošení hidžábu.

„Íránští představitelé v minulosti uznali, že toto pravidlo neplatí za jejich hranicemi. Ale představa nezahalené zpravodajky, navíc s íránskými předky, která se ptá ultrakonzervativního prezidenta na to, co je nyní doma výbušnou záležitostí, musela být považována za příliš politicky riskantní,“ komentovala incident zpravodajka BBC Lyse Doucetová. Poznamenala přitom, že se podobně choval také Tálibán v Afghánistánu.

Zdroj