Íránský režim je jako mohutný strom, nikdo se nesmí opovážit myslet na jeho vyvrácení, varuje Chameneí

3 měsíce starý 28

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pátek řekl, že nikdo nesmí ani pomyslet na to, že by mohl rozvrátit Íránskou islámskou republiku. Oznámila to agentura Reuters. V zemi se konají měsíc protesty, které začaly kvůli úmrtí mladé Íránky v policejní vazbě a postupně přerostly v demonstrace proti íránskému režimu.

Teherán 18:36 14. října 2022

Nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí | Zdroj: Reuters

Lidé při nich skandují hesla požadující sesazení Chameneího a smrt islámské republiky. Chameneí v pátek republiku přirovnal k pevnému stromu. „Ze sazenice je nyní mohutný strom a nikdo se nesmí opovážit myslet na jeho vyvrácení,“ prohlásil Chameneí s poukazem na výsledky Íránu od revoluce v roce 1979.

40 let slibů a nadějí. Íránci žijí s pocitem, že není co ztratit, míní po týdnech protestů expertka

Číst článek

Podle Reuters je to jeho zatím nejrazantnější výrok namířený k demonstrantům. Podle ochránců lidských práv při protestech přišlo o život na 200 lidí, Amnesty International uvádí, že je mezi nimi 23 dětí.

Protesty začaly, když 16. září ve vazbě zemřela Mahsá Amíníová, zadržená původně za to, že se jí zpod hidžábu uvolnil pramen vlasů. Íránky si mají povinně vlasy zakrývat. Amíníová byla původem Kurdka, velké protesty se proto konají v kurských oblastech na severu země. Přerůstají ale do dalších částí země i Teheránu.

V Chúzestánu na jihu u irácké hranice, kde žijí menšinoví Arabové, se svolávají protesty, a policie v tamním městě Dezfúlu posílila své oddíly. Posilují se také bezpečnostní složky v provincii Sístán a Balúčestán na hranici s Pákistánem. Při pátečních střetech přišel o život jeden příslušník revolučních gard a jeden člen dobrovolných oddílů basídžů.

ČTK

Zdroj