Irglová, Vesna, Rodan, Maella a Pam Rabbit. Diváci opět rozhodnou o zástupci Česka na Eurovizi

4 měsíce starý 19

Poprvé se o účast v soutěži bude za Českou republiku ucházet hudebnice Markéta Irglová, která v roce 2008 získala s Glenem Hansardem Oscara za nejlepší originální píseň. Oba umělci si společně zahráli v nízkorozpočtovém snímku Once, v němž zazněla jejich skladba Falling Slowly. Film se dočkal i jevištní muzikálové adaptace. Markéta Irglová žije trvale se svojí rodinou na Islandu, loni na podzim vydala zatím poslední studiovou nahrávku Lila.

Prvky folkloru zasazuje do moderního popu dívčí skupina Vesna se zpěvačkou a textařkou Patricií Fuxovou. Kapela vydala dvě desky, včetně duetů s Vojtou Dykem a Františkem Černým z Čechomoru. V roce 2019 byla nominována na Ceny Anděl a jako předkapelu si ji vybrala skandinávská zpěvačka Aurora.

Hudebník, který si říká Rodan, se cítí rozkročený mezi hudebními styly. Je výhradním autorem svých anglicky psaných textů a skladatelem svého repertoáru. Debutové album Glasses Off, v produkci Jana Čechtického, vydal v polovině loňského roku.

Tvorbu zpěvačky Pam Rabbit inspiruje smyšlený strašidelný, tragický, ale zároveň i humorný svět, který jí pomáhá chápat, vysvětlovat a zvládat ten reálný. Videoklipy, které sama režíruje, vnímá jako rozšíření světa svých písní. Autorka, zpěvačka a producentka Maella aktuálně tvoří a žije v Londýně. Posluchače oslovuje až hypnotickým hlasem. Loni v říjnu byla ambasadorkou Spotify playlistu Equal a její fotografie se objevila na newyorském Time Square.

„Jsem hrdý na to, jak se na naší hudební scéně značka Eurovize rozrostla, stává se nesmírně zajímavou a atraktivní. Letos se nám dostalo ohromující odezvy od tuzemského hudebního průmyslu, protože nám přišlo více než sto sedmdesát písní, většinou od českých autorů. A všechny s českými zpěváky,“ uvedl šéf české delegace Kryštof Šámal.

Semifinalisté se přestaví v živém vysílání, rozhodne hlasování diváků

„Představení pěti vybraných uchazečů o reprezentaci Česka na Eurovizi bude na konci ledna vůbec poprvé vysílat živě youtubový kanál soutěže, který sleduje více než pět milionů fanoušků z celého světa,“ dodal. 

Pět národních semifinalistů se představí 30. ledna v přímém přenosu z Kavčích hor. Večer bude v angličtině, pro mezinárodní publikum, moderovat zpěvák Adam Mišík. „Hlasování diváků začne 30. ledna hned po živém vysílání a skončí o půlnoci 6. února. Následující den zveřejníme vítěze, který vystoupí v květnu na Eurovizi ve Velké Británii. Hlasy budou moci fanoušci svým favoritům posílat prostřednictvím mobilní aplikace Eurovize,“ upřesnil Kryštof Šámal.

Ukrajinu zastoupil Liverpool

Eurovision Song Contest 2023 hostí Liverpool, i když pořadatelem měla být země minulého vítěze – tedy Ukrajina. To vzhledem k válce vyvolané ruskou agresí není možné. 

Semifinálová kola i finále se uskuteční druhý květnový týden, jejich přímé přenosy tradičně do svého programu zařadí ČT.

Eurovize se koná každoročně od roku 1956, kromě covidového roku 2020, což z ní činí nejdéle trvající mezinárodní televizní hudební soutěž a jeden z nejdéle vysílaných televizních programů na světě. Jedná se také o nejsledovanější nesportovní televizní událost světa. Každoročně ji sleduje v průměru 180 milionů diváků. Alespoň jednou se jí zúčastnilo 52 zemí.

Zdroj