Itálie čelí vládní krizi. Premiér Draghi oznámil rezignaci, prezident demisi odmítl přijmout

4 měsíce starý 110

Italský premiér Mario Draghi ve čtvrtek oznámil, že rezignuje. Podle agentury Reuters uvedl, že nechce stát v čele kabinetu, který ztratil podporu jedné z klíčových koaličních sil. Draghiho vláda ve čtvrtek vyšla vítězně z hlasování o důvěře, zástupci koaličního Hnutí pěti hvězd (M5S) pro ni ale nezvedli ruku. Prezident Mattarella demisi odmítl přijmout.

Řím 20:17 14. července 2022

Italský premiér Mario Draghi oznámil rezignaci | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

„Koalice národní jednoty, která podporovala tuto vládu, již neexistuje. Za těchto podmínek už nemůžu pokračovat,“ uvedl Draghi v prohlášení. Prezident Mattarella demisi nepřijal.

Šéfa vlády požádal, aby oslovil parlament a získal tak jasný obraz o politické situaci. Vyplývá to z prohlášení prezidentovy kanceláře, uvedla agentura Reuters.

Italská vláda se otřásá kvůli vládnímu balíku opatření na podporu domácností a firem ve výši 23 miliard eur (562 miliard korun). Hnutí pěti hvězd s podobou návrhu nesouhlasí a ohlásilo, že se proto v Senátu zdrží hlasování.

Vláda ovšem podle pravidel horní komory spojila hlasování o finančním balíku s návrhem na vyslovení důvěry, a postoj M5S tedy znamená, že hnutí odepřelo podporu kabinetu jako celku.

Premiér Conte podal demisi. Itálii čekají jednání o novém kabinetu, nebo předčasné volby

Číst článek

Pokud se vládní krizi nepodaří rychle vyřešit, mohl by Mattarella parlament rozpustit a připravit tak půdu pro volby. Ty by se mohly odehrát už v září, informuje agentura AP.

Draghi se v době, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině, stává podle některých politiků stále důležitější postavou Evropy, zejména v souvislosti s blížícím se odchodem britského premiéra Borise Johnsona, uvedla agentura AP.

Silvio Berlusconi, bývalý italský premiér, v Senátu oznámil, že pád Draghiho vlády by dokonce mohl vyvolat destabilizaci Evropy.

Současná italská vláda vznikla pod vedením nestraníka a někdejšího šéfa Evropské centrální banky Draghiho loni v únoru poté, co se rozpadl předchozí kabinet vedený Giuseppem Contem.

Jde o širokou koalici, v níž jsou zastoupeny formace od stran levého středu až po krajně pravicovou Ligu.

ČTK

Zdroj